Ainu-pupun mainos. Sopivasti lihava-kappale. Aivan kauhea!
En ole siis mikään ammattiloukkaantuja, mutta se biisi ei uusine sanoineen sovi sihen aiheeseen niinku yhtään ja on vaan täysin väärä.
Kommentit (71)
(En ole ketjun aloittaja.) Mutta aikuinen ihminen tunnistaa alkuperäisen kappaleen, ja vaikutelma on käsittämätön! Näin viime yönä oikeasti outoa painajaisunta tuon mainoksen takia! Minkä takia tuotteelle ei ole voitu säveltää uutta, täysin omaa renkutusta? Siis se lapsellisesti lässyttävä ääni laulamassa "sinulle tehdä jos voisin, sitä mitä silloin jne." Oksennan. Pelkästään se äärimmäinen lässytys yhdistettynä laulun alkuun, jonka on tottunut ajattelemaan täysin eri yhteyteen, inhottaa.
Gösta tosin varmasti nauraa pilven reunalla, kun ajattelee miten mainos sopii hänen huumoriinsa Koe-eläinpuiston perusteella. Radio-ohjelmassa oli paljon pedarivitsejä.
Kieltämättä assosiaatio alkuperäisen kappaleen ja Ainu-pupun välillä on häiritsevä.
Näkeekö tätä mainosta netistä?
Itseäni ällötti se muistaakseni Lidlin mainos, missä naisääni lauloi Popedan "Matkalla Alabamaan" -kappaletta. Inhoan tuota kappaletta muutenkin, mutta sen paistopistetuotteisiin yhdistäminen oli jotenkin erityisen oksettavaa.
Vierailija kirjoitti:
En tiedä biisin sanoja mutta minusta "sopivasti haliva" sopii oikein hyvin Ainupupun sloganiksi. Aika harva Ensipupun "käyttäjä" taitaa tunnistaa alkuperäistä biisiä, älä siitä huoli :),
Luuletko todellakin mainoksen olevan suunnattu pienille vauvoille? Siltä se lässytys vähän kyllä kuulostaa. Paljonko vauvalla on keskimäärin rahaa unilelun ostamiseen?
Aikuiset siitä radiossa pyörivän mainoksen idioottimaisesta biisivalinnasta kärsivät. Alkuperäinen kappale menee pilalle. Ja lopputulos mainoksessa on todella häiritsevä ja ällöttävä. Ajattelen koko ajan, että mainoksessa lauletaan isoista rinnoista kuten alkuperäisessä kappaleessa.
Vierailija kirjoitti:
Näkeekö tätä mainosta netistä?
Itseäni ällötti se muistaakseni Lidlin mainos, missä naisääni lauloi Popedan "Matkalla Alabamaan" -kappaletta. Inhoan tuota kappaletta muutenkin, mutta sen paistopistetuotteisiin yhdistäminen oli jotenkin erityisen oksettavaa.
siinä. Eikö tuo oo Sanni joka tuossa lässyttää?
Pedofiilivibat tulee.Ällöttävä!
Ja nuo sanatkin ärsyttää kun mietin kokoajan alkuperäistä kappaletta ja pervoja yhdistäviä tekijöitä. "Kun sitä kuitenkin tahdot niin hellitellään","sitä mitä silloinkin tehtiin niin mielellään" ja jne.
YouTubessa on pidempi yli minuutin kestävä versio,Ainu Pupu sopivasti haliva 80s.
Mutta kuka tuossa laulaa? Sanni? Vilma Alina?joku muu?
Tuossa 80 sek versio.
Täytyy sanoa etten muista milloin viimeksi olisi näin häiritseviä assosiaatioita tullut lelumainoksesta. Ei varmasti koskaan. Harvinaisen puistattava.
Miks ei vaan voisi olla edelleenkin sopivasti lihava? Sitähän nuo puputkin on.
Minussa tuo Ainu-mainos on herättänyt hilpeyttä toisin kuin uusi Piltti-mainos, jos lähes itkuinen äiti muistelee mökillä syötyä kaurapuuroa ihanaksi lapsuusmuistoksi ja ruudussa kysytään, mitä lapsesi muistaa ja Piltti-logo! Siis lapsiko aikuisena itkuisella äänellä muistelee niitä ihania hetkiä, kun äiti tai hoitaja syötti lasipurkista epämääräistä mössöä.
"Sinä typerä olla saat kanamainen hölmö nainen, sun turha on luulla mun tahtovan kuulla jotain järkevää"
Vierailija kirjoitti:
Miks ei vaan voisi olla edelleenkin sopivasti lihava? Sitähän nuo puputkin on.
Telkkarittomana ihmisenä olen välttänyt tämänkin mainoksen. Mielenkiinnolla kävin katsomassa ja tykkäsin. Mutta kyllä Ainu-puput olisivat söpöydessään ansainneet aivan oman laulunsa sävellettäväksi. Söpöjä ja lihavia pupujahan nuo ovat, mutta juuri sen takia niin rutistettavia.
Kiitos linkistä!
En saa mainoksesta mitään pedofiiliviboja, mutta muuten vain häiriintyneeltä se vaikuttaa lelumainokseksi. Siis nuo puputhan ovat rakastuneita, käyvät treffeillä, katsovat livepupujen "rakkauselokuvaa" (öh...) ja muuta. Mikä on sinänsä viatonta ja söpöä, mutta sitten siihen yhdistetään laulu, jonka alkuperäisversio on 100% seksuaalinen, ja loppuvaikutelma on todella hämmentävä. Yritetäänkö tässä jotain kaksimielistä vaikutelmaa aikuisille katsojille, että öhö öhö, mitäs nämä puput tekevätkään peiton alla?
Puistattavaa. Ja tuon laulajan lällätys on ihan kammottavaa.
Ai siitä on myös televisiomainos? Horroria... Olen ainoastaan kuullut radiomainoksen.
Mainos ei suututa vain kukkahattutätejä. Lällätys pilaa suomalaisen eroottisen lauluklassikon. Kuinka vaikeaa on säveltää uusi lällätys johonkin vauvojen unilelumainokseen?
Kuinka pahassa huumepsykoosissa pitää olla, että keksii tuollaisen mainoslaulun? Laulu tuo edelleen mieleen rehevät isot pehmeät rinnat ja seksin. Ja miksi aikuisen naisen pitää laulaa mainoksessa lällättäen kuin pikkulapsi? Luulin mainosta aluksi oikeasti ensimmäisen kerran sen radiosta kuullessani erotiikkaliikkeen mainokseksi, jossa mainostetaan jotain japanilaista alaikäiseltä näyttävää seksinukkea.
Mua nauratti, mutta ehkä olenkin wt :D
Vaikka mainoksessa on kaksi pupua assosios lässytyksen ja tuotteen vuoksi pupun ja vauvan ja siihen yhdistettynä se, minä sinulle tehdä jos voisin... hrrrrr
Oonko ainoa jota naurattaa termi "Ensipupu" 😂😂😂
Jos tuo häiritsee niin kertoo enemmän itsestä kuin mainoksesta.
En tiedä biisin sanoja mutta minusta "sopivasti haliva" sopii oikein hyvin Ainupupun sloganiksi. Aika harva Ensipupun "käyttäjä" taitaa tunnistaa alkuperäistä biisiä, älä siitä huoli :),