Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Laiska työikäinen vanhempi teettää kaikki hommansa aikuisilla lapsillaan?

Vierailija
23.04.2018 |

Onkohan kuinka yleistä että työikäinen vanhempi teettää aikuisilla, jo omillaan elävillä lapsillaan ja näiden perheillä kotityönsä ja ylipäätään kaikki hänelle kuuluvat askareet? Vai onko vain yksilön laiskuudesta johtuvaa?

Lisäksi kuvioon kuuluu törkeä syyllistäminen: jos aikuinen lapsi ei tule lapsuudenkotiinsa tämän vanhemman kotitöitä ja askareita hoitamaan, alkaa julkinen mustamaalaus ja suora haukkuminen ”kun et tee sitä ja sitä”.
Onko tämä kuvio ihan normaali? Erityisesti kun vanhempi itse ei ole auttanut näitä jo aikuistuneita lapsiaan ja näiden perheitä koskaan?

Tuntuu ettei mikään riitä tälle vanhemmalle. Se pienikin auttaminen on aina liian vähän, enemmän pitäisi tehdä. Hyppiä hänen pillinsä mukaan ja olla kaikkeen valmis.
Kaikki py,ei hänen napansa ympärillä.
Aikuisten lasten kyläily tarkoittaa hänelle hänen rästihommiensa loputonta hoitamista ja tekemistä. Ja hän itse ei tee yhtään mitään.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuo normaalilta kuulosta vaikka itsekin tiedän vastaavanlaisen tapauksen lähipiiristä.

Seuraava kysymys kuuluukin, miksi ihmeessä haluat edes käydä tuollaisen henkilön luona kylässä? Velvollisuudesta?

Vierailija
2/3 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole pakko mennä. Itse hoidin lapsiani kymmenen vuotta 24/7 ja nyt kun he ovat vielä alaikäisiä, niin pidän huolen siitä, että oppivat kaikki kotityöt. He tekevät, minä opastan. En ole ajatellut, että kun muuttavat pois kotoa, vaatisin heitä osallistumaan kotitöideni hoitamiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskomatonta kyllä, tuollaisia itsekeskeisiä, patalaiskoja ihmisiä on tosiaan olemassa. Ja niin kauan kuin joku heitä passaa ja tekee työt heidän puolestaan, he passuuttavat itseään.