En ymmärrä feministien logiikkaa, jonka mukaan kuukautissidemainoksissa verta pitäisi improvisoida sinisen nesteen sijaan punaisella
Suureen ääneen huudetaan kuinka näin patriarkaalisessa maailmassa kuukautiset ovat edelleen synti ja häpeä, patriarkaalinen vallankäyttökin yltää kuukaussuojamainoksiin. Pitäisi näyttää veri verenä eikä millään sinisellä nesteellä. Minua ei kiinnosta nähdä verisiä kuukautissidemainoksia telkkarissa. Kuukautiset ovat yhtä luonnollinen asia kuin ulostaminen ja virtsaaminenkin, miksei vaippamainoksissa sitten käytetä keltaista nestettä ja ripulia?
Kommentit (9)
Ei mua ainakaan haittaisi nähdä kakkavaippoja telkkarissa :D kai se sininen on vain väriltään hygieninen ja miellyttävämpi
Kiinnitin huomiota siihen, että OB:n mainoksessa tamponi muuttui punaiseksi - edistystä! En ymmärrä mitä pahaa siinä on, se sininen väri on ihan hölmöä.
Punainen neste ei ole oikeaa verta. Eihän siinä ole edes veriklimppejä :p
Kuukautisveren kammoaminen on liittynyt historiallisesti naisten pitämiseen alempina olentoina ja likaisina jne. Siksi tavoite normalisoida kuukautisia on ihan hyvä. Ulosteen ja virtsan "ällöäminen" ei samalla tavalla erittele tiettyä ihmisryhmää likaiseksi, koska niitä tulee kaikilta :) Siksi asia ei ole sama.
Vierailija kirjoitti:
Punainen neste ei ole oikeaa verta. Eihän siinä ole edes veriklimppejä :p
No ei sen nyt ihan NIIN aidonnäköistä tarvitse olla!
5 summasi asian hyvin. Kyse on sellaisesta kokonaisvaltaisemmasta ilmapiiristä kuukautisten suhteen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Punainen neste ei ole oikeaa verta. Eihän siinä ole edes veriklimppejä :p
No ei sen nyt ihan NIIN aidonnäköistä tarvitse olla!
:D
improvisoida verta, just, ei taida olla ihan kaikki siteet paketissa sulla
Tarkoitat varmaan "imitoida".