Tuliko teillä riitaa erossa jostain tavaroista?
Luulin että joudun vääntämään mikä kuuluu kummallekin, mutta mies ei vienyt mukanaan hädin tuskin muuta kuin päällään olevat vaatteet. Mies lähti kuukausi sitten ja nyt tuskailen loppujen kamojen kanssa, haluan että hakee kaiken henkilökohtaisen omaisuutensa pois.
Kommentit (11)
Aikoinaan erotessani pitkästä avoliitosta keksin oivan keinon jakaa tavarat. Me huutokauppasimme ne. Se sai, joka oli valmis maksamaan enemmän jostain tavarasta. Ja jos kumpikaan ei jotain halunnut, ne vietiin roskiin ja sorttiasemalle.
Maksoin silloin exän ulos kämpästä ja jos se ei olisi vienyt tavaroitaan, olisin vienyt nekin roskiin ja sorttiasemalle.
Mies vaati multa hintaa huonekaluista koska ne jää kaikki mulle. Kuitenkin kyse 15 vuotta vanhoista sohvista jne. Sanoin että saa viedä mukanaan ihan kaiken mitä haluaa, ostan sitten uudet. No ei vienyt muuta kuin telkkarin.
. Laitoin roskiin ne exän kamat mitkä ei menneet kaupaksi.
mies vei lähes kaiken mukaansa, oli kiva asua tyhjässä kämpässä
Kaikki minun tavarani kelpasivat exälle. Niin hyvin että kun noin viiden vuoden päästä erosta, kysyin voisinko hakea muutaman vanhempieni tavaran joita olin jäänyt kaipaamaan, hän ilmoitti että se maksaa tonnin säilytyskustannuksissa. Ilmoitin että suksikoon helvettiin ja myyköön pois kulut kattamaan.
Miksi tavarat pitää jakaa? Niiden omistaja omistaa ne eronkin jälkeen, ainoastaan omaisuuden arvojaetaan puoliksi.
Vierailija kirjoitti:
Miksi tavarat pitää jakaa? Niiden omistaja omistaa ne eronkin jälkeen, ainoastaan omaisuuden arvojaetaan puoliksi.
Kuka muistaa kenen tililtä joku sohva on 15 vuotta sitten maksettu? Saati kaikki muu sälä piiitkässä suhteessa.
Vierailija kirjoitti:
Miksi tavarat pitää jakaa? Niiden omistaja omistaa ne eronkin jälkeen, ainoastaan omaisuuden arvojaetaan puoliksi.
Eli jos ruohonleikkuri on mun niin otan sen mukaani vaikka muutan kerrostaloon ja mies jää ok-taloon.
Vaimo olisi halunnut osuuden kaikista työkaluistanikin mitä omistin. Suurimman osan olin ostanut ennen avioitumista (sitä kesti 2 vuotta) mutta joka ainoasta mutteristakin vaimo vaati osaansa. Kiristyskeinona tietenkin lasten näkeminen. Älkää ostako mitään sen jälkern, kun olette menneet naimisiin. Akkojen mielestä kaikki on sitten ainakin yhteistä.
Up