Köyhät lapsiperheet ja KALLIIT HARRASTUKSET
Lapsivaltuutettu taas pitää omaa valivali-narinaansa, kun köyhien lapsiperheiden lapsilla ei ole varaa KALLIISIIN harrastuksiin. Ei meillä työssäkäyvillä vanhemmilla ole myöskään ollut varaa sellaisiin, koska kaikki pitää maksaa itse. Eräs maahanmuuttajaäiti sanoi, että poika pelaa jalkapalloa ja tyttö käy baletissa. Sanoin, että aika kalliita harrastuksia. Sossu maksaa. Tietty. Varataan ns. köyhien tenaville kaikki kalliimmat harrastukset ja maksetaan ne verovaroin ilomielin niin kaikki muutkin heille jo kustannamme. Meidän perhe oli todella köyhä, kun lapsi olin. Ei tullut kuuloonkaan että lähdemme muilta rahaa ruinaamaan. Hiihdimme talvella, kesällä uimme, teimme retkiä metsiin ja teimme kotona TÖITÄ, kun maalla asuimme. Kiitos siitä jo edesmenneille vanhemmilleni. Ns. köyhille on elämänhallinta hukassa. Rahankäyttötaidot nollissa jne. Tähän on menty kun liikaa hyysätään. Regeneraatiokansa. Syynä se ettei minkään eteen tarvitse nähdä vaivaa.
Kommentit (6)
Ongelma ei ole kalliit harrastukset eikä koulunkäyntikulut vaan se, että ihmiset lisääntyy holtittomasti. Max yhtä lasta voi yhteiskunta tukea ja kenenkään ei ole pakko hankkia kolmea tai enempää lapsia. (joo voi jäädä leskeksi ja hyväpalkkainen puoliso voi sairastua mutta sitä varten pitää säästää)
Tarkempi opetus perhesuunnittelusta jo peruskoululaisille!
Olikohan nämä sossun maksamat harrastukset jossain seurassa, vai jotain tyyliin seurakuntien järjestämää toimintaa? Kuulostaa uskomattomalta että sossu kustantaa moista, kun yleensä sieltä saa hyviä vähän mitään ylimääräistä tukea talouteen.
Meidän pienituloisten lapsi harrastaa jalkapalloa ja salibandyä. Itse maksetaan harrastukset.
Ei jalkapallo ole kallis harrastus. Omakin muksu pelaa ja ihan ilmaiseksi. Pieni seura jossa vapaaehtoiset vetäjät.
Koko harrastamishullutus on mennyt liian pitkälle. Miksi ylipäätään on normi harrastaa?
Harrastuksia on paljon- erilaisia. Köyhille parasta. Tietty.