Minkälainen tämä palsta olisi, jos ihmiset keskustelisivat täällä omilla nimillään ja kuvillaan?
Millaisista asioista täällä keskusteltaisiin vai jatkuisiko kaikki samanlaisena kuin tähänkin asti?
Kommentit (10)
Vois tehäki semmosen ketjun, jossa kaikki kuvittelis että kaikki siihen ketjuun kirjoitettu julkaistaisiin omalla nimellä. No en tiiä oisko se kovinkaan mielenkiintosta
Palsta muuttuisi aivan täysin. Anonymiteetti on ainoa mahdollisuus saada ihmisistä heidän todellinen minänsä esiin. Täällä kenelläkään ei ole yhteiskunnan luomia velvoitetta käyttäytyä sivistyneesti tai edes vähän sivistyneemmin, anonymiteetin turvin uskallamme olla juuri sellaisena kuin todellisuudessa olemme. Ja ihminen on todellisuudessa kiero, kateellinen ja itsekäs.
En ole kovin paljon kirjoittanut asioita, joita en voisi kirjoittaa omalla nimelläni. 90-luvun puolivälin jälkeen aloin seurata Usenetin ryhmiä, ja niihin kirjoittelin omalla nimelläni ja oikeasti toimivalla sähköpostiosoitteellani aivan kaikessa rauhassa monen vuoden ajan. Niin tekivät monet muutkin. Vasta myöhemmin on tullut tämä yleinen kammo oman nimen ja sähköpostiosoitteen käyttöä kohtaan.
Kaipa palsta olisi hieman siistimpi pahimmista provoista, jos täällä pitäisi omalla nimellä kirjoitella, mutta luultavasti sisältö voisi pysyä mielenkiintoisena, se voisi jopa parantua. Totta kai omalla nimelläkin voi kirjoitella provoja, mutta niiden olisi parasta olla laadukkaampia kuin mitä useimmat nykyään ovat. :)
Hyvin hiljainen, lähes kuollut palsta.
Täynnä lihavia ämmiä. Nyt sentään voi unelmoida että kaikki kirjoittelijat ovat 25v fitness-tyttösiä. Tosin tämä on jo nyt ristiriidassa sisällön kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Hyvin hiljainen, lähes kuollut palsta.
Just olin sanomassa kuollut palsta. Aina joku nopeampi.
Haukkujen sijaan täällä kehuttaisiin toisia vuolaasti, niin palstalaisia kuin julkkiksiakin, koska suurin osa haluaisi kiillottaa omaa sädekehäänsä.