101 syytä imettää?
Pitkästä aikaa kävin taas nauramassa tuolle listalla. Mitä mieltä olette, pitääkö lista paikkansa? Onko se " oikeudenmukainen" ?
Itseäni ainakin häiritsee että siellä ei ole kerrottu jonkiin taudin esiintymisen prosentti(PROMILLE!)määriä siitä kuinka moni korvikevauva saa jonkun taudin todennäköisemmin kuin rintaruokittu. Tai että siihen listaan on laitettu sekä tutkimukset että " moni äiti kertonut" sekaisin.
Kommentit (5)
Mutta kun se on yksilö. Meillä korvike oli ainoa tapa saada lapsi hyvinvoivaksi ja kasvamaan. Lapsi oli allerginen syömilleni ruuille eikä tiukinkaan dieetti auttanut. Ei ollut yhtään hyvää syytä imettää, vain huonoja tekosyitä.
Mä itsekin imetin, siksi että se onnistui. Mutta tuo lista vaan on mielestäni jotenkin huvittava. Eihän se rintamaito ole parempaa kuin korvikemaito SIKSI ETTÄ korvikemaito pitää lämmittää vaan ihan jostain muusta syystä. Olisi kiva jos olisivat tehneet oikeanlaisen listan oikeista imetyksen syistä ja lisäksi pitäneet %- ja promilleluvut perään minkö hyödyn imetyksestä saa pulloon verrattuna.
Ap
57. Enemmän unta isälle
Vaikka isä röyhtäyttäisikin vauvan, vaihtaisi vaipat ja kanniskelisi vauvaa, hänen ei tarvitse häärätä pullojen kanssa. Lisäksi imetettyjä vauvoja tarvitsee röyhtäyttää vähemmän ensimmäisten kuukausien jälkeen.
Onko tuo nyt OIKEASTI hyvä syy imettää ja samalla mollata pulloruokkijaa? Nykytietämyksen mukaan vauvoja ei tarvitse röyhtäyttää ollenkaan ja eiköhän univaje tule ihan jostain muusta kuin siitä joutuuko isi lastansa yöllä röyhtäyttämään.!
58. Imetys suojaa äitiä anemiaa vastaan
Monilla imettävillä äideillä kuukautiset eivät ala vuoteen tai pidempään. Sinä aikana kun äidin kuukautiset pysyvät poissa hänen rautavarastonsa eivät vähene joka kuukautisen verenvuodon myötä.
Saahan niitä rautatabuja syödä tai muuten hyvin rautapitoisia ruokia ;-)
Minä ainakin imettäisin kokoaikaisesti. Lapseni ei vaan kasva rintamaidolla. Tunnen itseni hieman " ontoksi" koska en voi imettää. Mutta mielipiteitä on monia..