Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huono Hb, voiko syynä olla runsas teen juonti?

Vierailija
02.12.2007 |

Syön ainakin paljon corn flakeseja, joissa sitä rautaa on runsaasti. Kuitenkin hemoglobiini on huono, 105.



Voiskos siis olla tuo tee? Juon sitä varmaankin 7-10 mukillista per päivä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli vastaus kysymykseen kyllä

Vierailija
2/5 |
02.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli en ole syönyt siis muroja siksi että sillä nostaisin hemoglobiinia. Kävin verikokeessa huonovointisuuden, huimauksen ym takia ja todettiin anemia. Nyt syön kyllä rautatabletteja. :)

Pelkään vaan että onko taustalla muuta :(.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hanna Partanen sanoi, että tee heikentää hemoglobiinia. Syytä en muista. Ja tää teenjuoja lopetti teenjuonnin ja arvot parani.

Vierailija
4/5 |
02.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rautatabletitkaan ei aina imeydy. C-vitamiini auttaa raudan imeytymistä ja kalsium heikentää. Rautaa ei siis kannata nauttia maitotuotteiden kanssa. Kokeile Kräuterblutsaftia, se nostaa nopeasti hemoglobiinia jos on raudanpuute. Sitä saa luontaistuotekaupoista. Mulla ei rautatabletit ole koskaan auttaneet mutta tuo yrttijuoma on. Siinä on siis runsaasti rautapitoisia yrttejä. Mehumuodossa se imeytyy paremmin kuin tabletit.



Kannattaa kokeilla myös teenjuonnin lopettamista joksikin aikaa.



Mulla on aina ollut alhainen hemoglobiini ja raskauden aikana samoissa lukemissa 100 pintaan. Se vie olon tosi heikoksi ja väsyneeksi.

Vierailija
5/5 |
02.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ja ruokavalioon paljon kaikkea lehtivihreää;

persiljaa, parsakaalia, salaattia...

...mitä kaikkea näitä nyt oli.



Itsellä Hb sadan pinnassa jatkuvasti rankkojen hoitojen vuoksi, " mehut on kyllä koko ajan loppu" .

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kahdeksan