Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Yo-juhlien järjestäminen
02.04.2018 |
Te, joilla juhlat olleet aikaisempina vuosina, kertoisitteko kokemuksia: Paljonko juhlat tulivat maksamaan? Oliko jotakin, mitä ette hoksanneet ottaa huomioon?
Te, joilla juhlat edessä tänä keväänä: Joko olette aloittaneet valmistelut? Minkälaisella budjetilla järjestätte juhlia?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
En laskenut loppusummaa, mutta tarjoiluihin meni noin 1000 euroa, vieraita kävi noin 70. Juhlat oli kotona, takapihalle pystytettiin teltta, joka saatiin lainaksi sukulaisilta (ei maksettu mitään, mutta käytiin heillä sitten talonmaalaustalkoissa). Tarjolla oli pikkusuolaista, kakkua, keksiä yms., ei varsinaista ruokaa. Osan teimme itse, osa ostettiin. Otin töistä kaksi päivää lomaa ennen juhlia niin sai rauhassa valmistautua. Vieraat tulivat ja menivät noin 5 tunnin ajan. Vinkkinä, että palkkaa keittiöön ja tarjoiluun 1-2 henkilöä, jotta ehdit itsekin seurustella ja nauttia juhlista. Me saimme miehen työpaikalta lainaan kahvikupit ja samppanjalasit, ja niitä oli niin paljon (100) ettei tarvinnut tiskata kesken päivän, mikä myös helpotti kovasti. Asettelimme ulos, oteiseen yms. koreja, johon vieraat saivat laittaa käytetyt astiat, helpotti keräämistä ja siivoamista. Hyviä juhlia!