Kysymys pettäjille
Kun petit, johtuiko se kohdallasi siitä, että halusit vain kerta kaikkiaan niin paljon sitä toista ihmistä?
Yrititkö pitää itsesi kurissa?
Kysyn, koska eräs ihminen vetää minua puoleensa hullun lailla. En uskonut, että näin voisi olla, mutta täytyy pysyä tästä ihmisestä kaukana, sillä tuntuu etten pysty pitämään näppejäni erossa hänestä.
Kommentit (2)
En ole koskaan tavannut ketään hänen kaltaistaan ja hän tuntee minusta samoin. Kaikki vain osui kohdalleen, paitsi se että olemme molemmat varattuja onnettomissa suhteissa ja pois pääseminen tuntuu mahdottomalta. Tai itselläni ei enää kauaa, mutta helppoa tämä ei ole ollut.
Olen ajatellut häntä taukoamatta yli kahden vuoden ajan, kuten hänkin minua. En tiedä olisinko mahtanut ihastukselleni mitään silloin alussa, mutta en välittänyt nykyisestä kumppanistani tarpeeksi että olisin edes yrittänyt. Nyt en voi lopettaa enää, olen rakastunut ja haluan hänet heti kun elämäntilanteet saa muuttumaan. Jäin nykyisen mieheni luo, sillä hänellä meni huonosti kun aikoinaan yritin jättää häntä. Hän kinusi minut takaisin ja tuin hänet vaikeuksien yli. Nyt on saanut opinnot suoritettua, on työ ja loistava ura edessä. Lähden kesällä kun hänellä on varaa elää yksin. Olen antanut luvan panna ja tehdä mitä vain kenen kanssa vain. Ja hänellä onkin vuoden ajan ollut vakipano/tyttöystävä. Viettävät enemmän aikaa yhdessä kuin minä ja hän. Silti minulla ei ole lupaa toimia samoin. Suhde on p*ska ja epätasa-arvoinen ja siihen olen pari vuotta jo pyrkinytkin. Ainakin on helpompi lähteä. En tunne mitään kumppaniani kohtaan enää, paitsi että välitän hänen hyvinvoinnistaan. Onneksi en joudu harrastamaan seksiä hänen kanssaan enää, se kävi ajat sitten jo hyvin ahdistavaksi.
Petin fyysisesti vasta vuosi sitten tämän ihastukseni kanssa. Tässä on kyseessä paljon muutakin kuin vain himo. En muutenkaan voisi pettää seksin takia tai kannusta sellaiseen toimintaan.
Tuntuu hyvältä vuodattaa näitä tunteita ja ajatuksia. Vielä paremmalta kun pääsen pois tästä tilanteesta ja saan osoittaa rakkauttani avoimesti ihmiselle jota rakastan.
Petin koska ex miesystäväni oli pelottava ja riehu ja tää jätkä kenen luo pakenin sitä oli hellä ja huomaavainen ja kuunteli&lohdutti mua...en voinu vastustaa. Ja niin paljon toi exä tekiki mulle pahaa, että en kyllä kadu, päinvastoin.