Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Juoksusta tietävät

Vierailija
26.03.2018 |

Olen 47-vee nainen. Harrastin aiemmin juoksua useita kertoja viikossa, mut pahemmin en sykkeitäni seuraillut.
Puolitoista vuotta on ollut nyt breikkiä juoksemista erinäisten vammojen vuoksi ja tänä vuonna olen hiljalleen aloitellut taas, mut nyt sykemittarin kanssa.
Juoksen hitaasti, todella hitaasti (8min/km). Juoksu tuntuu hyvälle, hengitys kulkee, puhumaankin pystyisin. Tekisi mieli reippaasti lisätä vauhtia. Mutta mutta. Syke huitelee tuolla vauhdilla juostessa noin 165/min.
Miksi näin? Uskallanko kuitenkin lisätä vauhtia, koska sitä haluaisin?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisään vielä, että leposykkeeni on matala, 50-55.

Ap

Vierailija
2/6 |
26.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nostan vielä.

Kai täällä joku harrastaa juoksua ja osaisi vastata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin "juoksusta" voidaan puhua vasta kun vauhti on vähintään 10-12 km/h, kahdeksan minuutin kilometrivauhti on tosi kevyttä hölkkää. Ja toisekseen: heivaa se sykemittari hittoon ja juokse fiiliksen mukaan. Niin minäkin olen aina tehnyt ja sillä konstilla olen treenannut itseni kolmen ja puolen tunnin maratonkuntoon.

Vierailija
4/6 |
26.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa kyllä aika korkealta tuo 165. Mä oon 35v, leposyke n. 50, maksimi 198. Yritän pitää pk-lenkkien sykkeet alle 145. Vauhti 7:40-7:50/min.

Olen niin ylivarovainen, että en sinuna vielä lisäisi vauhtia. Lenkkien pituutta ensin. Ja kerran viikossa reippaampaa vauhtia.

Vierailija
5/6 |
26.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nro 3. vastaajan keinot ovat puutaheinää..

Älä lisää vauhtia, pikemmin laske sitä. Tähtää max 140/min sykkeeseen. Jos nousee yli, niin hidasta, kävele esimerkiksi hetki.

Kunto kun paranee, syke on tasaisempi. nopeutta voi sitten hissukseen lisätä.

Sykemittari on kyllä hyvä olla ja kärsivällisyyttä ennen kaikkea.

Useasti ja hitaasti on hyvä, nopeammin ei ei ole parempi.

Vierailija
6/6 |
26.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista.

Tiedän todellakin, että mainitsemani vauhti on kevyttä. Siinähän se ongelma piileekin, että haluaisin lisätä vauhtia, mutta sykkeen taivaissa jo tuolla hitaalla vauhdilla.

Jos tahtoisin liikkua puhtaasti pk-vauhdilla sykkeitten puitteissa, niin se liikkuminen olisi sitten ihan kävelyä.

Mutta se on niin tylsää! Olisiko lisää vinkkejä?

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kuusi