Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Osittaista hoitovapaata tekevät??!Kokemuksia kaipaan

Vierailija
17.03.2018 |

Eli onko ollut hyvä ratkaisu? Teetkö lyhyempää vkoa vai päivää? Joudutko tekemään samat työt pienemmällä palkalla?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä tein kun lapset olivat pikkukoululaisia ja kuopus päiväkodissa. 

Tein 6 h päivää. Kyllä mä aikalailla tein samat duunit kuin ennenkin, ainakin alkuun kun oli omia projekteja. Ei mun 6 h työaikaa oikeastaan otettu firmassa huomioon kun töitä jaettiin. Ärsytti, kun varsinkin yksi vanhempi nainen sopi aina kaikki palaverit alkamaan klo 8.00 vaikka hyvin tiesi, että mun työaika on 9-15. Tottakai joustin aina jos oli asiakastapaamisesta kyse, mutta sisäisissä palavereissa sanoin kyllä sitten lopulta että voidaanko aloittaa klo 9 kun minä olen paikalla. Kun toi oli selkeää vittuilua, eikä ollut mikään firman tapa. "Maanantaipalaverikin" oli aina alkanut klo 9 ja kaikilla oli liukuva työaika, moni tuli vasta 8.30 -9 muutenkin töihin.

Mutta elämänlaadun kannalta toi oli aivan mielettömän hyvä ratkaisu. Loppui aamuinen kiire ja tuskanhiki, paniikkiaamut, unenpöpperössä tarhaan viety lapsi. Koululaisilla oli aikuinen kotona kun lähtivät kouluun, iltapäivät olivat lyhyempiä. Iltaan jäi enemmän tunteja ja elämä oli kaikenkaikkiaan helpompaa. Koska olin joustava, mulle kertyi myös paljon saldovapaata, joskus pystyin perjantaisin lähtemään esim. klo 12.

Voittopuolisesti hyvä ratkaisu.Parempi kuin uskoin.

Vierailija
2/2 |
17.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tein vuoden verran jaksotyössä ollessa. Kolmea viikkoa kohden oli yhdeksän vapaapäivää kuuden sijaan, tykkäsin, kyseessä siis 80-prosenttinen työaika. Työhön sisältyi siis viikonlopputyötä, joten joillakin viikoilla lapsilla saattoi olla vain  yksi tai kaksi hoitopäivää. Rahallinen häviö oli varsin pieni, kun hoitomaksukin pieneni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla