Häiritseekö ehkäisyvalmisteiden haittavaikutukset?
Oletko koskaan miettinyt kuinka paljon haittavaikutuksia eri hormonaalisissa ehkäisyvalmisteissa on? ja suurin osa meistä käyttää niitä päivittäin....
Kommentit (16)
Jep, käytin 1.5v e-pillereitä ja sitten siirryttiin kondomeihin. Mies saa käydä laittamassa putkensa nips naps jos haluaa vetää paljaalla. Itseäni ei kondomi haittaa. Kannattaisi muidenkin naisten vaatia samaa. Lääketeollisuus ja miehet kiittävät kun naiset ahmivat hormonaalisia ehkäisyjä.
Minua haittaa. Alle parikymppisenä kokeilin useaa merkkiä ja n. 8 vuotta sitten vielä laastaria ja rengasta. Ei tule mitään.
Hormonivalmisteet ovat joka kerta ajaneet minut syvään alakuloon, voimattomuuteen ja apaattisuuteen. Nyt olen 30 ja odotan aikaa sterilisaatioon. Ei mitään hormonimömmöjä omaan kroppaani kiitos.
No kyllähän ne mietityttää, että onko esim. luonteeni jotenkin pillereiden myötä muuttunut. Olen siis 17-v aloittanut pillerien käytön ja n. 23 veenä todettiin paha endometrioosi, joka pysyy kurissa juurikin noilla samoilla pillereillä, jotka teininä minulle määrättiin, kunhan vain otan niitä useamman levyn putkeen. Nyt olen 34 enkä uskalla edes miettiä pillereiden lopettamista, niin pahat oireet tuo endo aiheutti. Onneksi en halua lapsia, joten se ei haittaa enkä muutenkaan huomannut mitään radikaaleja muutoksia itsessäni silloin, kun pillerit aloitin.
Minipillerit edisti perinnöllistä hiustenlähtöä, joten niitä en voi käyttää, mutta yhdistelmät ei ole aiheuttaneet mulle mitään haittavaikutuksia. Vaikutukset on ennemminkin positiivisia, ehkäisy hoituu ja menkat on lyhyemmät ja niukemmat ja tarvittaessa niitä voi helposti siirtää.
Minä oon miettiny että johtuuko tämä jatkuva apaattisuus nuista epillereistä? ihan voimaton ja paska olo kokoajan.. eikä oikein muuta syytä ole ku nuo pillerit.. olen niitä nyt 6kk syönyt.. myös olen nykyään itkuherkkä ja kiihyn nollasta sataan sekuntissa..
Onko sekään normaalia kun minulla ei ole menkkoja ollut nyt ollenkaan puoleen vuoteen ku olen nuita pillereitä syöny? :O
Vierailija kirjoitti:
No kyllähän ne mietityttää, että onko esim. luonteeni jotenkin pillereiden myötä muuttunut. Olen siis 17-v aloittanut pillerien käytön ja n. 23 veenä todettiin paha endometrioosi, joka pysyy kurissa juurikin noilla samoilla pillereillä, jotka teininä minulle määrättiin, kunhan vain otan niitä useamman levyn putkeen. Nyt olen 34 enkä uskalla edes miettiä pillereiden lopettamista, niin pahat oireet tuo endo aiheutti. Onneksi en halua lapsia, joten se ei haittaa enkä muutenkaan huomannut mitään radikaaleja muutoksia itsessäni silloin, kun pillerit aloitin.
Ai kamala :( Kannattaakohan tämmöisiä alkaa syömään ollenkaan nuorena.. mietin vain..
Kyllä häiritsee. Olen käyttänyt kahta eri merkkiä e-pillereitä ja ei ole mitään hyvää sanottavaa kummastakaan. Minulle aiheuttavat päivittäisiä päänsärkyjä, pahoinvointia (siis ihan selittämätöntä huonoa oloa, ei nyt oksentelua kuitenkaan) ja alapään limakalvojen kuivuutta. Keskeytetyllä yhdynnällä menty jo vuosia ja kunhan saadaan lapset tehtyä, otan kuparikierukan.
Ei häiritse. Mulle ei ainakaan oo tullut Cypretyl e-pillereistä muita sivuvaikutuksia kuin se että on lämmin koko ajan. Hyvä vaan talvella kun ei tarvitse niin paljon vaatteita :)
Pelkään veritulppaa, ei tässä muuta
Häiritsi, siksi en hormonaalista ehkäisyä käytäkkään.
Terveisin verenhyytymishäiriöstä kärsivä
Juu, nuorena käytin ja lihoin ja muutuin ihan kamalaksi ihmiseksi. Saman teki hormonihimmeli, vaikka sen vaikutus muka on paikallinen ja lievä. Joku aika sitten minun piti siirtää menkkoja Primolutilla, ja muistin taas, miksi ei ikinä ikinä ikinä hormoneja mulle!!!! Saa tanasta mokomat. Aika piuhojen katkaisuun tulossa.
Ei koska mitään näkyviä haittavaikutuksia ei ole ollut.
Kyllä ja sen takia lopetinkin e-pillerit vähän aikaa sitten. Kärsin päänsäryistä ja kuivuudesta, myös masentuneisuus ja mielialanvaihtelut saattavat johtua niistä. Kiinnostus seksiin täysi 0. Muutoksia odotellessa...
Nuvaringia käyttäessä alkoi migreeni ja näkö häiriöt.. hommasin jopa silmälasit. En osannut yhdistää näitä ehkäisyyn mutta kun alettiin tekemään lasta ja tietenki nuvaringin lopetin.. loppui myös migreeni kuin seinään ja myös näkö ongelmat. Lasejakaan en enään tarvi. Jännä homma?