Miksi moni ostaa vaatteissa ennemmin määrää kuin laatua?
Kenkiä, laukkuja ja takkeja saattaa naisella olla helposti 10-20 paria tai kappaletta. Hinnan suhteen kauhistellaan esimerkiksi 300 euron takkia tai 250n euron kenkäparia. Kaiken pitäisi maksaa noin 50 € jotta tuotetta voitaisiin sanoa hyväksi hankinnaksi. Mitä hienoa on ostaa huonolaatuista kamaa ja sellaisia Jotka eivät ole ”klassikoita” vaan hetken muotirättejä? Ja sitten valitetaan että kaikki maksaa eikä ole mitään kivaa päällepantavaa.
Kommentit (17)
Pidän vaihtelusta esim. kengissä. Lisäksi omistaessani esim. useat syyssään kävelykengät, yksi pari ei kulu niin paljon kun ei ole joka päivä syksyllä käytössä. Jos käyttäisin vain yhtä paria, saattaisin ostaakin ne 250 euron kengät.
Ostan mielummin 6 t-paitaa 10e/kpl kuin yhden t-paidan 60eurolla.
Ja miten muden vaate ostoksen liikuttaa ap:ta
Mä en osta mitään kallista tekstiiliä, vaatteita, verhoja, kyllästyn nopeasti samoihin väreihin ja kuoseihin.
Kyllästyn yleensäkin nopeasti , haluan aina uutta. Ainoa, johon en ole kyllästynyt, on mieheni.
Käsilaukkuja on pakko olla ainakin musta ja valkoinen, ehkä ruskeakin tyylin takia.
Hyvää laatua saa edullisestikin.
Kengistä voisin maksaa 250 euroa, paitapuserosta vain jos se on luonnonmateriaalia.
Käyn vaatekaupassa vain kerran tai kaksi vuodessa. Syksyllä hankin yleensä yhden yhdistelmäasun; housut, hame, jakku, pari paitapuseroa ja usein yhden pusero-villatakkiyhdistelmän. Keväällä ostan yhdet housut, pari paitaa ja uudet kengät.
Koska ostan vain hyvälaatuisia vaatteita, kestävät ne hyvinä vuodesta toiseen ja asuja voi hyvin yhdistellä, koska värit ovat musta-harmaa-valkoinen-hiekka- Asusteilla saa sitten väriä pukeutumiseen. Della Margasta saa hyviä ja kestäviä vaatteita, Andiatan asut sopivat minulle myös.
Samaa olen ihmetellyt, ihan omasta käytöksestäni. Kai se on kotoa opittua. Vaatteita ostettiin vain alennuksista. Ja mahdollisimman halpoja. Lapsena minulla oli todella vähän vaatteita. Joten heti kun sain ensimmäisen kesätyöni teininä, "sijoitin" rahani vaatteisiin. Halusin paljon vaatteita, niin että voisin erikseen valkata mitä päälleni laitan.
Nyt yritän elää niin, että ostaisin 10 vaatetta korkeintaan vuodessa, ja ne saavat olla kalliita. Viime syksynä maksoin takistani n.180, ja siinäkin oli iso alennus. Minulle tuo on valtava summa, en ole ikinä maksanut noin paljon yhdestäkään vaatteesta.
Mistä sitä laatua saa? Vaikka menisi johonkin kalliimpia vaatteita myyvään liikkeeseen materiaalit on jotain acryylia ja viskoosia. Kaikki myy huonoa laatua, toiset kalliilla toiset halvalla.
H M -paita vaikuttaa hyvälaatuiselta, pessyt moneen kertaan - maksoin kolmesta paidasta 19 euroa.
En löydä nykyään kestävää laatua. Ihan yhtä äkkiä ne ns. laadukkaat vaatteet ja asusteet hajoavat vaikka olisi hintaa ja materiaali luonnonkuitua. Käyttömukavuus on usein parempi, mutta samalla tavalla ne huoltamisesta ja hoitamisesta huolimatta nukkaantuvat, reikiintyvät ja kuluvat puhki ja se ärsyttää vielä enemmän kuin halpojen vaatteiden kohdalla, joilta ei odottanutkaan ihmeitä.
Lisäksi monet paremmat vaatteet vaatisivat kuivapesua ja ties mitä. En jaksa alkaa kiikuttamaan arkivaatteita pesulaan.
Ainoa asia mihin enää jaksan satsata, ovat kengät, mutta niidenkin kestäminen on aika tuuripeliä. Tietty kotimaiset sääolot laittavat ne koetukselle.
En osta määrää enkä laatua. Kun saisikin edes jotain ostettua! mun pienellä palkalla saan ehkä kerran kaksi vuodessa ostettua halvan alerytkyn
Minä ostan vain tarpeeseen tai poikkeuksena silloin, kun näen jostain vaatteesta/kengistä selvästi, että tuo on niin minun ja tulee varmasti käyttöön!
Ikinä en tuhlaa rahojani H&M rätteihin, osta vaatteita Lidlistä jne. Ostan laatua, kaunista ja istuvaa ja käytän niitä sitten vuosikausia asusteita vaihdellen. Kaikki vaatteeni alusvaatteita ja sukkia lukuunottamatta mahtuvat henkareihin t-paitoja myöten, joten ovat aina siistinä ja käyttövalmiina.
Minua suoraan sanoen ärsyttää kaverit, jotka ostavat ”kun halvalla saa” ja sitten niitä rättejä roikkuu joka paikassa, kun kaappeihin ei mahdu. Sama kaikenlaisten koriste- yms. esineiden kanssa. Kuka tarvitsee 50 t-paitaa, 15 farkut, 10 paistinpannua, 30 kauhaa jne.?
Voiko joku vinkata muutaman kaupan tai merkin, joilta saa laatua? Della Margassa on vaikka mitä hienoa, mutta se menee hinnoittelullaan varmaan aika monen tavallisen ihmisen ulottumattomille, eikä sitä kiusaajakauppiasta huvittaisi muutenkaan tukea.
Kyllä tällaisessa ilmastossa pitää olla useampia takkeja ja kenkiä, ulkoiluun vielä omansa. Mulla ei ole ole varaa ostaa joka vuodenaikaan ja tilaisuuteen erilaisia 300 euron vaatteita itselleni.
Koska en halua pitää aina samoja vaatteita, eikä ole varaa ostaa kalliita vaatteita paljoa. Jostain kumman syystä en myöskään saa niitä halvempia vaatteita rikki tai muuten pilalle, vaan ihan hyvinä ovat pysyneet vuosiakin. En sitten tiedä mistä johtuu.
Kolmet kalsarit saa yhden hinnalla. Siinä on 2 viikoksi kalsarit. Jos ois vain yhdet niiin kestäis 5-6 päivää, ennenkuin haju tulee läpi..