Työkaverilla on pakkomielle painostani, kyttää ja epäilee syömishäiriöiseksi
Onneksi on vapaapäivä sillä eilen taas.. puuh. Menin ruokailun jälkeen vessaan ja poistuin kopista lähes samantien, kun huomasin että pitää hakea puhdas side pukukaapista, työkaveri oli jotenkin seissyt siinä oven takana ja pelästyi , kun kysyin mitä tekee luikki vain pois. Sitten tajusin, että kuunteli oksennanko ! :O
Olemme olleet työkavereita nyt vuoden ja tällä naisella on käsittämätömän vihamielinen suhde syömisiini, ei ilmeisesti kestä että olen hoikka , lähes laiha, ilman mitään syömishäiriötä. Olen tullut äitiini, koko suku täynnä laihoja ja nuorena rypistyviä akkoja. Minullakin jo nyt komeat otsarypyt... mutta anorektikko en ole enkä buliamikko!
Alkuun luulin että kuvittelen, kunnes eräässä tupakkatauolla käydyssä keskustelussa työkaverini kyseenalaisti sen että syön aamupalaksi pekonia ja munia. Muistan myös sen, miten kerran palaverissa oli tarjolla isoja viinereitä ja tämä nainen näytti tymistyneeltä, kun minäkin otin yhden.
Olisi kiva vähän lihoa, eikä näyttää mekossa rimppakinttuiselta pikkulikalta vaan minkäs näille geeneille voin :(
Kommentit (4)
Osaan hyvin kuvitella tilanteen. Kateellinen voi olla niin monesta asiasta ja jos on taipumusta siihen, aina keksii jonkin syyn. Jos lihoisit, tämä työkaveri alkaisi kadehtia jostain muusta asiasta. Todennäköisesti muut työkaverisi saavat kuulla tältä ihmiseltä myös vihjailuja, kuka kaappijuoppoudesta, kuka lintsaamisesta, kuka mistäkin.
En edes ymmärrä miten joku voi olla kateellinen näistä tikkujaloista ja tästä olemattomasta peffasta! Kokeilin kerran huvikseni lasten paitaa kokoa 150cm ja meni päälle, ystävästäni se oli hillittömän hauskaa mutta minusta ei. Onneksi nyt on vapaapäivä ja voin ahmia uunilämpöisiä sämpylöitä, ilman että joku hiipii kytikselle vessanoven taakse! Ap
Jos tuo kyttääjä kommentoi syömistäsi, annat suullisen varoituksen, ja kerrot että seuraavasta tulee fyysinen muikkari. Avokämmentä tarjoilisin noin 2. vaiheessa ja vielä jos jatkuu toisten yksityisasioihin sekaantuminen, kasvaa penaltien voima. Väkivalta lopettaa vittuilun.
Aika sanattomaksi vetää. En pysty ymmärtämään mitä työkaverin päässä liikkuu. Vai mahtaako liikkua mitään?