Lue keskustelun säännöt.
Raskaudesta kertominen ahdistaa
08.03.2018 |
Olen jo 21.viikolla raskaana, enkä ole kertonut asiasta miestä lukuunottamatta kenellekään. Koko raskausaika on ollut henkisesti sekä fyysisesti vaikea, olen kärsinyt mm. masennuksesta, edelleen jatkuvasta voimakkaasta pahoinvoinnista, verenvuodatusta, supistuksista ym eikä minulla edelleenkään herää äidillisiä tai positiivisia tunteita toivotusta raskaudesta.
Pelottaa ja jännittää kertoa perheelle ja kavereille, sillä se tietää paitsi onnittelujen tulvaa, myös pitkällisiä keskusteluja ja uteluita, joihin en osaa näissä tunnetiloissa reagoida tai jaksa alkaa vastaamaan.
Onko muilla ollut tällaista? Miten olette kertoneet?
Kommentit (2)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sun pitää käsitellä tuo raskauteen liittyvä ahdistus. Muille kertominen voi myös helpottaa oloa, sen sijaan että pyörit yksinäni noissa tunteissa.