Olen tehnyt tänään 2 työpaikkahakemusta osa-aikaisiin töihin, kummassakaan ei mainittu viikkotuntimäärää!
Jotenkin harmittaa tämä työpaikkailmoitusten epämääräisyys. Hakemukselta vaaditaan jos jonkinmoista tarkkuutta ja hyvää rakennetta ja osaamisen esilletuomista, mutta työnantajat saavat heitellä ilmoille puolivillaisia ilmoituksia paikoista. On nimittäin mielestäni aika eria asia tietää jo hakiessa onko viikkotuntimäärä esim. 30 tuntia viikossa kuin 10 t.
Kommentit (6)
Jos ei osata sanoa kuinka pljon tarve on. Itsellä tarve n. 8h viikossa, että pääsis joskus viikonlopun viettoon ajoissa eikä tarvisi lauantaisin tulla töihin.
Nyt kun tää aktiivimalli tuli, löytyi tekijöitä, aikaisemmin ei. Minusta hyvä juttu.
K kirjoitti:
No kysykää hyvänen aika!
Näitä kun kyselet haastattelussa, et pääse jatkoon.
Kyllä itse oli aikoinaan järkyttynyt, kun tarjotussa työssä oli vain 8h/vko sopimus. Se kertaa n. 10€/h!
Tosin sesonkiaikoina töitä oli enemmän mutta hiljaisina aikoina 8h/vko. Kaverilla oli alkossa 4h/vko. Siis kaikilla alueemme alkon osa-aikamyjillä on tuo.
Moni työtehtävä räätälöidään valittavan henkilön mukaan. Näistä asioista keskustellaan siellä haastattelussa. Joko niistä päästään yhteisymmärrykseen tai ei.
Eikä työnantajilla ole aikaa/mielenkiintoa alkaa chattailemaan satojen hakijoiden kanssa.
Jos jo lähtöasetelmassa olet noin negatiivinen, niin tuskin kukaan palkkaa moista vänkääjää.
Samaa mieltä ja lisäksi yhteydenotot vain sähköpostitse ja arvatkaa tuleeko vastausta jos kysyt tuntimäärästä!