Poltan vihreää L&M Lähes puoli askia päivässä eikä kukaan huomaa mitää?? :D
Oon 20v nainen ja aloin polttamaan lukion ekalla eli 16 vuotiaana...
Siitä saakka olen polttanut päivittäin...
Täytin viikko sitten 20v eikä tämä tupakointi näy missään. .
Sukulaiset eivät tiedä eikä haista mitään :D
Kommentit (55)
No ei tietenkään vielä näy. Oota parikyt vuotta niin jo näkyy.. .
Kyllä varmaan jotkut in huomannutkin. Ei kaikilla ole tapana ruveta kauhistelemaan päin naamaa toisten tupakanpolttoa. Ja jos teillä vanhemmat polttaa niin ei ne varmaan huomaakkaan kun haju on jo valmiiksi kotona. Sukulaiset ja kaverit joita näkee harvakseen huomaavat paremmin
Keuhkoröntgenissä näkyy alkava ahtauma..
Mun veli poltti vuosikausia eikä kukaan meidän perheestä tajunnut mitään, koska kenellekään ei tullut edes mieleen että hän saattaisi polttaa.
Lopeta koko polttaminen.
Se on vain huono asia ja epäterveellinen, paha tapa.
No ne ihovauriot lävähtääkin sitten lärviin näkyvästi esille joskus kolmekymppisenä kertalaakista. Myöhemmän iän kohonneesta syöpäriskistä puhumattakaan.. mutta mitäpä tuosta, kun vielä kaksikymppisenä ollaan kuolemattomia ja kauniita.
En ymmärrä ihmisiä, jotka alkavat nykyaikana polttamaan. Tupakoinnin haittavaikutukset ovat ainakin länsimaissa jokaisen tiedossa.
Onpa älytön keskustelualoitus! Yritätkö tällä kenties saada lisää nuoria aloittamaan tupakoinnin?
Täytyy tosiaan olla todella TYHMÄ, jos tällä vuosituhannella aloittaa syöpäsätkän polttamisen.
Olen terveydenhoitoalalla työskennellessäni ollut tekemisissä keuhkosyöpä- ja keuhkoahtaumatautipotilaiden kanssa. Voin sanoa, että todella tuskallinen loppu on heillä, valitettavasti. Kuoleminen tapahtuu hitaasti vuosia kituen ja kuolintapa on hidas tukehtuminen.
Luulen, että huomaavat, mutta eivät tee numeroa asiasta, joka on sun oma päätös. Miten se pitäisi huomioida ja miksi?
Onko se sulle joku ylpeilyn aihe, että sukulaiset eivät tiedä tupakoinnistasi?
Suurin osa vuosia tupakoivista ihmisistä aloittaa tupakoinnin alaikäisenä. Harva 18-vuotiaaksi asti savuttomana selvinnyt sitä enää edes aloittaa. Siksi olisikin erittäin tärkeää panostaa ennaltaehkäisevään työhön myös tupakoinnin suhteen.
Minäkin poltan silloin tällöin, jos siltä tuntuu. Minulle on ihan yksi lysti huomaako joku vai ei. Pitäisikö pyytää lupa vai? En oikein ymmärrä tätä sun pointtia.
Monet työpaikat ovat nykyään savuttomia. Töitä haettaessa tupakointi on yksi tekijä, joka voi karsia muuten pätevän työnhakijan pois.
Miten voit tietää, etteivät haista? :D Ovatko sanoneet, etteivät haista sun tupakointia?
Huomasin! Lemuat hirveältä!