Serkkuni nostaa toimeentulotukea ja sukulaiset antaa rahaa käteisenä. Mitä ajattelet?
Kommentit (37)
Fiksuja ja hyväsydämisiä sukulaisia.
Minäkin toimin niin. Isä antaa käteistä. Mutta kukaan ei tiedä siitä. 😊
Niin antaa minunkin. Huomattavista summista ei todellakaan ole kyse. Kela tuskin lähtee selvittämään, kun todistaahan asiaa ei tosiaan voi mitenkään. Ei niitä kiinnosta edes ne tilille laitetut rahatkaan, kun eivät tonneja ole.
Hyvä että auttavat. Ei se ttt niin suuri ole.
Vierailija kirjoitti:
Fiksuja ja hyväsydämisiä sukulaisia.
Paitsi ap
Mullakin on pimeää tuloa yli tonni kuussa. Säilytän makkarin lukittavassa lääkekaapissa.
Serkkuni polttaa kannabista, käräytänkö?
Vanhempani maksavat myös joitain terveysmenojani, jotka voisin maksattaa Kelalla. Luultavasti Kela olisi vaan tyytyväinen, jos saisi tietää. Toisin eihän tuo ole kiellettyä.
Samoin. Minäkin saan äidiltäni vähän rahaa.
Serkkuni on esitellyt saamiaan rahoja ja minä olen ottanut kuvat niistä, niillä voin todistaa.
T.ap
Ainoastaan suomalainen käräyttää oman serkkunsa tällaisesta. :D
Tiesitkö että laskut pitää maksaa, oli se toimeentulotukipäätös tullut tai ei.On paljon pakollisia menoja joita ei kuitenkaan toimeentulotuessa huomioida, tai vaikka lopulta huomioitaisiin, käsittelyssä kestää lisäselvityksineen.Pahimmassa tapauksessa laskunsa yleensä hyvin hoitanut köyhä joutuu vielä syvemmälle suohon, kun luottotiedot menee.
Ainut tapa selvitä tallaisesta on saada jostain avudtusta käteisenä, jonka voi tietenkin maksaa takaisin kun tai josrahatilanne taas balanssissa.
Vierailija kirjoitti:
Serkkuni on esitellyt saamiaan rahoja ja minä olen ottanut kuvat niistä, niillä voin todistaa.
T.ap
Just joo. Provo.
Pakko olla provo,kuka olisi noin ilkeä.Tuskin eläisi sillä sukulaisten avustuksessa jos tt-loppuusi.Mitä se valokuva todistaa?Ei mitään.
Ei kai ole kiellettyä antaa pieniä rahasumnmia toiselle, jos itsellä on? Se kai on melko sattumanvaraista ja perustuu antajan omiin mielenliikkeisiin, eihän sitä voi toimeentulotukeen kirjata tuloksi.
Hienoa, että jotkut sukulaiset ovat niin armeliaita, että auttavat ahdingossa olevaa.
Milläs todistat.