Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vaatiiko nykyajan työelämä jo liikaa?

väsähtänyt
06.02.2018 |

Vaatiiko nykyajan työelämä ihmiseltä jo liikaa? Suurin osa tutuista on stressaantuneita minä mukaan lukien työstään. Osa on välillä huililomalla kun voimat loppuu. Omaani odotellessa. Lisäksi on tämä yhteiskunnan paine. Jos et jaksa töissä, olet luuseri. Varsinkin vanhemmat ihmiset ajattelevat, että mikä niitä nykyajan nuoria vaivaa kun ei työ kiinnosta. Onhan meillä näitä sanontojakin "joka ei töitä tee , ei syödäkkään tarvi". Oma työni juuri tuplaantui, kiitos ohjelmistojen kehittymisen. Teen kaksi kertaa enemmän tulosta kuin vuosi sitten. Tämä myös tarkoittaa sitä, että stressi, vastuu ja paine on tuplaantunut. Jos ei pääse näihin uusiin tavoitteisiin tullaan siitä sanomaan. Porukkaa lähti myös pois hommista, koska yksi tekee nyt kahden työt. Työpaikan ilmapiiri on huonontunut ihan älyttömästi. Kaikki on väsyneitä, ylirasittuneita, vittuuntuneita ym. Hyvin moni on sanonut lähtevänsä pois, mutta onko tämä aina hyvä ratkaisu, jos toisessa työssä sama meininki. Johtoa haukutaan suljettujen ovien takana minkä keritään. Itse sain aloittaa näissä hommissa kun niissä oli vielä jotain järkeä. Sai tehdä työn kunnolla ja oppia. Alussakin oli tavoitteet mutta ei niitä pahemmin syynätty, kunhan hommat tuli tehtyä ja pysyttiin aikataulussa. Porukkaa oli enemmän ja näin ollen vastuukin jakautui paremmin. Olen hommaa tehnyt nyt 5 vuotta. Jos työ olisi ollut 5 vuotta sitten samaa kuin nyt en tiedä olisinko irtisanonut itseni koeajalla. Ja nämä jotka nyt sanovat eikö nuoria työ kiinnosta voisivat tulla kokeilemaan miltä se työ näin 2018 tuntuu. Varmaan 80-luvulla mun hommassa työskennelleet tekivät 1/5 siitä mitä minä nyt yksin. Ja tämä yhden ihmisen työtaakka on noussut varmaan joka alalla. Mulla on yksi siivooja kaveri. Hän joutuu yksin siivoamaan ihan jäätävän kokoisen alueen. Lisäksi hän saa osakseen paljon vittuilua esim siitä, jos 100 roskiksesta yksi on jäänyt tyhjentämättä tai käsipaperit loppu telineestä vaikka niitä on sen telineen päällä lisää.

Sitten vielä tähän lisätään se, että pitää myös ykstyiselämässä olla tehokas. Pitää olla kaksi lasta, koti kuin hobbyhallin kuvastosta, kuntosalikortti (kuntosalilla ja ryhmäliikuntatunneilla vähintään 4 krt/vk), pitää tehdä ruoka alusta asti itse (einekset myrkkyä) ym.

Ei ihme, että niin moni jää mielenterveyden takia eläkkeelle.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin nythän on tärkeintä äänestää kokoomusta, joka vaatii tehokkuutta ja yhä kasvavia voittoja omistajille. Kyllä kansa on tämän itse äänestänyt ja ansainnut. Nyt on turhaa enää valittaa.

Vierailija
2/2 |
07.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teksti oli kuin minun suusta. Sama meininki Pohjois-Suomessa eräässä isossa firmassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kolme