Miksei koululaisille ja opiskelijoille ole mitään omaa "työ"suojelua?
Työpaikkakiusattu tai muuten asiattomasti kohdeltu saa työsuojelun kautta apua, jos työpaikalla ei saada seltiyettyä asioita. Erilaisiin ongelmiin löytyy omat palvelunumerot joista voi kysyä neuvoa. Voi tehdä työsuojeluilmoituksen jos muu ei auta. Asiat selvitetään tavalla tai toisella.
Ja miten sitten kouluissa: avun saaminen tyssää rehtoriin, jos tämä niin haluaa ja jos koulussa ei haluta nähdä ongelmia ja tehdä niille mitään. Sisäisen selvittelyn jälkeen seuraava askel on rikosilmoitus, vai onko muka jotain välimuotoa? Epävirallisia auttavia puhelimia kenties ja tämä KiVa-koulun nimellä kulkeva vitsi. Ilmeisesti lapset ja nuoret eivät ole yhteiskunnalle yhtä tärkeitä, koska tarvetta "työ"suojelulle ei ole.
Kommentit (2)
Lapsi tai vanhempi voi tehdä lastensuojeluilmoituksen jolloin selvitykset lähtevät käyntiin. Mitä muuta tarvitaan?
Samassa koulussa kiusattu opettaja voi tehdä työsuojeluilmoituksen, kiusatulle oppilaalle levitellään käsiä kun onmuka tehty kaikki mitä voidaan.