En jaksa enää kutsua pikkulapsiperheitä syömään. En jaksa katsoa sitä sotkemista ja säätämistä.
Ollaan aikuinen pariskunta, ikää kummallakin 35v. Tässä iässä sisaruksilla ja kavereilla on kaikilla pieniä lapsia. Aiemmin tykättiin kutsua kotiin ihmisiä syömään. Tein hyvää ruokaa, istuttiin iltaa, juotiin viiniä, keskusteltiin. Aina oli kivaa.
Nykyään nämä pikkulapsiperheet syövät omaa sössöä samassa ruokapöydässä, jos eivät voi syödä laittamaani ruokaa (usein ottavat lapsillekin, mutta eihän ne tykkää jostain voimakkaasti maustetuista tai erikoisista ruoista). No, ei se mitään. Mutta se sotkeminen! Ensin kiinnitetään syöttötuolia pöytään, sitten vuorataan muovia lapsen kaulaan ja pöytään niin, ettei muka tarvitse varoa sotkemista. Ja sitten annetaan joku porkkanamössö lapselle eteen ja lusikka käteen. No se mössöhän ei siitä suuhun mene, vaan pöytäliinaan, lattialle, seiniin jne. Onpa joo tosi söpöä.
Kun lapsi jaksaa istua sen 5min ruokapöydässä, se nostetaan lattialle ja annetaan maissinaksua käteen, jotta vanhemmat voivat "rauhassa" syödä. Porkkanamössöä suu täynnä ja naksua kädessä tallustellaan pitkin kämppää ja syödään sohvalla.
En vain jaksa enää. Tästlähin syödään ravintoloissa. Pärjätköön lasten kanssa miten haluavat. Minä en jaksa siivota lasten jälkeen!
Kommentit (38)
En oikein ymmärrä miksi kuvittelit muutenkaan välittäväsi ystävistäsi. Meinaan ei toi oikein siltä kuulosta.
Lapset ovat lapsia. Erikoista, että joku pitää siivoamista syynä olla kutsumatta lapsiperheitä vieraaksi. Joutuuhan sitä aina aikuistenkin vieraiden vuoksi näkemään vähän enemmän vaivaa.
Ei sun tarvitsekaan kutsua :) Minä pienten lasteni kanssa yleensä kieltäydyn kutsuista, koska en itsekään jaksa sitä vieraiden luona ruuan kanssa säätämistä. Siis lasten kanssa, menen jos pääsen ilman lapsia.
Vierailija kirjoitti:
Ei sun tarvitsekaan kutsua :) Minä pienten lasteni kanssa yleensä kieltäydyn kutsuista, koska en itsekään jaksa sitä vieraiden luona ruuan kanssa säätämistä. Siis lasten kanssa, menen jos pääsen ilman lapsia.
Oletko epävarma vanhempi?
Ihan järkyttäväähän tuo on. Itselläni on lapsia mutta aina inhonnut tuota sotkemista. En ole antanut lapsen syödä itse IKINÄ kylässä ja kotonakin vain harvoin ennen kuin oikeasti motoriikka toimii. Mua ällöttää myös kun ruokaa on suupielissä. Pyyhin sen HETI pois. Olen huomannut, että kaikki muut vanhemmat eivät tee niin.
Jos on ihan pieniä, niin saattaisin kääräistä pöytäliinaa vähän sivuun. Tästä syystä meillä on syöttötuoli jossa on oma irrotettava tarjotin ja pöytäkin kiiltopintainen helposti puhdistettava, eikä meillä ole erityisen sotkevat lapsetkaan. :D Vierailla en antaisi vuoden ikäiselleni lusikkaa edes omaan käteen, on sen verran harjoittelua tuo syöminen vielä, mutta jos nyt lattialle menisi ruokaa, en näkisi siinä mitään ihmeellistä. Pyyhkisin pois ja elämä jatkuisi.
Tosin vaikuttaa vähän siltä, ettet vaan pidä siitä, että elämä muuttuu kun lapsia alkaa syntymään. Ketään on ihan turha inhota sen takia, että heillä sattuu olemaan syömistä opettelevia pikkuisia, heitä ei ole mikään pakko kutsua kylään. Eikö sinulla ole lapsettomia ystäviä tai perheellisiä, joita voi kutsua kylään ilman lapsia?
Eikö lapsia nykyisin enää syötetä? Annetaanko lapsen jonka motoriikka ei vielä toimi sotkea ruokaa mihin sattuu? Eikö vanhemmat enää osaa olla vanhempia?
No älä kutsu sitten. Turha tänne on tulla meuhkaamaan. Huh tätä aloitusten tasoa! :P
Fiksut vanhemmat ei lähde sotkupellejen kanssa toisten kotiin, vaan kutsuvat itse.
Vierailija kirjoitti:
Ihan järkyttäväähän tuo on. Itselläni on lapsia mutta aina inhonnut tuota sotkemista. En ole antanut lapsen syödä itse IKINÄ kylässä ja kotonakin vain harvoin ennen kuin oikeasti motoriikka toimii. Mua ällöttää myös kun ruokaa on suupielissä. Pyyhin sen HETI pois. Olen huomannut, että kaikki muut vanhemmat eivät tee niin.
Miksi sinun tapasi pyyhkiä joku suupieli välittömästi ja estää lasta harjoittelemasta itsenäistä syömistä edes kotona olisi parempi kuin vähemmän pedantti toiminta?
No älä kutsu. En mä ainakaan halua tulla. Mielummin syön perheellisten kavereiden kanssa, jotta lapsillakin seuraa. On sit kaikilla kivaa. :D sä voit juua ne viinis miehesi ja lapsettomien kavereittes kanssa. Win win.
Ite oon kaikki ärsyttävät ystävät jättänyt taakse ja tapaan vaan ihmisiä joka pitää mun seurasta ja mun lapsien seurasta. Ei tarvii väkisin nähä. Esim mun siskoa nään vaan pakollisissa sukutilaisuuksissa.
On se kyllä yllätys ettei viinin juonti ja intensiivinen keskustelu onnistu samalla tavalla pikkulasten seurassa kuin aikuisten kesken. Eihän sitä jaksa ei.
Miksi ihmeessä pyydät syömään? Pyydä kahville tai ulos kesällä piknikille jos jotain pakko tarjota. Kun oli lapset pieniä, oli kutsu kylään rasite ainakin minulle jo pelkästään. Tavaroitten vahingossa rikkominen, sotku, vaikka pestiin käsiä jne... Syömään en kolmen pienen kanssa kylään olisi halunnut juuri tuon takia. Luojan kiitos ei juuri tarvinnut.
Tää on kyllä ihan syvältä. Ja olisi kiva jos ne vanhemmat älyäisivät siivota jälkikasvunsa sotkut eikä olla: "oho no nyt tippui ruokaa lattialle, kyllä se emäntä siivoaa heh heh". Siis haloo? Jos pudotat itse ruokaa lattialle niin jätätkö sen silloinkin sinne? Toimitaanko teillä kotonakin näin? Tuolinpäällisiäkin on saanut pestä kun pikku Erkki-Inkeri on päättynyt vedellä puuronsa pitkin poikin istuinta ja selkämystä.
Tuommosta säätämistä se vaan on kun ne on pieniä.
Väsyttää se niitä vanhempiakin.
Mutta ei ole ok jättää sitä sotkua sinulle.
Omasta puolesta voin sanoa, että on niin tärkeää päästä joskus kavereiden luo syömään/kahvittelemaan, että sen eteen jaksaa nähdä tuon kaiken vaivan, vaikka kotona oliskin helpoin ne lapset syöttää.
Itse tosin siivoan aina omien lasteni sotkut, ja ruoka syödään aina pöydän ääressä myös kotona.
Sano niille, vaikka ihan niille lapsille, että syöpäs tässä pöydän ääressä niin ei tarvii äitis ja isäs ruveta meidän sohvaa pesemään...
Jospa ne tajuais. Ne äiti ja isä.
Mutta kun tämä sama ällö touhu tehdään aitten ravintolassa/kahvilassa. Ja siihen päälle pienimmän paskanhaju vaipoista ja imetys utareet levällään!
Hirveän itsekästä ja ajattelematonta antaa lapsen kulkea ympäriinsä kylässä sotkemassa ruoan kanssa.
Kun noustaan pöydästä, mennään pesemään kädet ja naama. Ja itkuraivarin välttämiseksi toinen vanhemmista lopettaa oman ruokailunsa siihen ja viihdyttelee lasta, jos se ei muuten osaa olla.
Nykyvanhemmat on ikävä kyllä itsekeskeisiä eivätkä kunnioita muiden kotia.
Siinäpä näyttävät huonoa mallia lapsillekin.
Mun lapset on heti opetettu siihen, että pöydän ääressä syödään. Ei mennä kotona, eikä missään muuallakaan, sohvalle sotkemaan maissinaksuilla. Kun pöydästä poistutaan, sitten lapset pesevät kädet (sormiruokalijoita olivat pienempänä), ja sitten saa leikkiä. Ja tuon ikäisiä lapsia ei kai kukaan jätä vartioimatta? Tai ainakaan minä en jätä.
Ja oikeasti, jos kutsuu lapsiperheen syömään, niin tuohon sotkuun on vain varauduttava. Ja jos joku on niin tollo, että päästää lapset sohvalle murustelemaan, niin siitä voi kyllä sanoa vanhemmalle, että meidän kotona ei tehdä näin.
Vierailija kirjoitti:
Eikö lapsia nykyisin enää syötetä? Annetaanko lapsen jonka motoriikka ei vielä toimi sotkea ruokaa mihin sattuu? Eikö vanhemmat enää osaa olla vanhempia?
Ei kuule syötetä, eikä niille anneta edes lusikkaa, vaan ne rääpii sormin ruokaansa.
Ei sun ole pakko kaikista välittää. Valitset rauhassa ystäviksi lapsettomia. Jos niitä riittää.