yöjunalla vai edellispäivänä
Auttakaa ongelman edessä.
Ois kaks mahista tulla Helsinkiin. Ensimmäinen on se, että tulos yöjunalla, joka on junan vaihdon jälkeen lentokentällä 6.02. Lento lähtee 8.25.. Eli jos ei myöhästymisiä ole, niin siellä olisi hyvissä ajoin. Mutta mikä on ihan viimeinen aika, kun lennolle kerkeää, jos check innin on tehny ennakkoon? Lomalento kyseessä.
Tai sit, että tulis edellispäivänä, mutta pitäs varata majotusta ja säätää bussien kans, ja jos tähän on suositella jotain Vantaalta, niin otetaan vinkit vastaan! :)
Kumman valitsisit? Oisko yöjuna liian riski? Meno siis kesällä.
Kommentit (18)
Lentokenttä hotelleja on useampi siinä liki ja sieltä noutaa bussi. Siis menisin edellisenä päivänä ja viettäisin rauhallisen illan ja mukavan päivän helsingissä.
Menisin ehdottomasti yöksi lentokenttähotelliin.
Itse menisin junalla, jos siltä tuntuisi. Todennäköisyys suurelle myöhästymiselle on samaa luokkaa kuin sille, että nukutte pommiin hotellissa.
Mä menisin edellisenä päivänä, sillä en saa nukuttua junissa, ja on mukava lähteä matkalle levänneenä.
En myöskään uskaltaisi jättää noin vähää aikaa, sillä junan myöhästymiseen ei paljoa vaadita... ja jos juna lähtee vaikka puoli tuntia myöhässä, koko matka menee stressaamiseen "myöhästyykö tämä lisää" ja silloin en varsinkaan saisi nukuttua.
Eikö yöjunilla ole tosi väljät aikataulut... seisovat pitkään joillakin asemilla, kun niihin kytketään lisää vaunuja yms. Luulisi niiden voivan kiriä, jos ovat myöhässä. Ja kun lennon lähtöön on reilusti yli kaksi tuntia, jos pysyt aikataulussa, niin onhan siinä varaakin myöhästyä. Itse olen nukkunut makuuhytissä ihan ok ja ottaisin junan.
Mikäli tulisitte autolla, niin monissa lentokenttähotelleissa on maksuton parkki loman ajaksi.
Ehdottomasti edellisenä päivänä tulo ja yö lentokentän lähellä hoteliissa tai mieluiten lentokentän GLO-hoteliissa josta muutaman minuutin matka turvatarkastukseen.Saisi nukuttua kunnolla ja syödä aamiaisen ennen matkaa.Junamatka meni stressaamiseksi enkä saisi nukuttua ollenkaan.Hotelli kannata varata ajoissa .
No ehdottomasti edellispäivänä. Vaikka juna olisi ajoissakin, niin kiire tulee.
Lentokenttähotelliin. Turha alkaa stressata jo ennenkuin on päässyt matkaan.
Bussi vie terminaalin eteen, siitä sitten jätätte ruumaan menevät laukut drop inniin ja painutte lentokenttähotelliin, tai johonkin muualle lähihotelliin yöksi.
Lähtöselvityksen voitte kanssa tehdä edellispäivänä tai netissä. Ette ehdi enää tuolla kaavailemallanne aikataululla sitä kentällä tehdä. Siellä saattaa olla jonossa muitakin.
Hyvää matkaa!
Paitsi että se lentokenttä on Vantaalla eikä Helsingissä.
Meidän taloudessa asuu kaksi entistä rautatieläistä. Meidänkin seuraava lomalento lähtee klo 8.25. Juuri varattiin hotelli...
Missään tapauksessa ei jätetä menoa noin täpärälle. Ei ikinä jos on lennolle lähdöstä kyse.
Yöjunat saattaa olla matkan varrella tunninkin myöhässä ja olla jopa etuajassa esim. Tampereella. Siitä kannattaa joka tapauksessa vaihtaa nopeampaan ic tai pendolinojunaan. Lentoyhtiön sivuilta kannattaa varmistaa lähtöselvitysajat. Itsekin tulisin jo edellisenä päivänä, ja nukkuisin vaikka kentällä jos budjetti on pieni. Kannattaa muistaa että matkavakuutus/VR ei korvaa jos lähdet liian lyhyellä varuajalla matkaan. Muutoin korvaa kyllä ja pahasti myöhässä olevasta junasta saattaa saada junan sijasta taksikyydin kentälle hyvillä perustein.
Matkavakuutus on sitä varten, että se korvaa mahdollisen junan myöhästymisestä aiheutuvan vahingon.
Joo, näin se tuntuisi järkevältä. Mukana kaks muksua, 3- ja 4 vuotiaat, joten heidänkään vuoksi ei jaksais stressata. Lentokenttähotellit on aika kalliita 300€ yöhintoineen, mutta näky siellä olevan paljon myös airbnb majoituksia. :)
Vierailija kirjoitti:
Matkavakuutus on sitä varten, että se korvaa mahdollisen junan myöhästymisestä aiheutuvan vahingon.
No mitä se lohduttaa? Matkalle ei enää myöhemmin pääse ja sitten käkit kotonasi sen loman seuraava loma on joskus kesällä.
apjjj kirjoitti:
Joo, näin se tuntuisi järkevältä. Mukana kaks muksua, 3- ja 4 vuotiaat, joten heidänkään vuoksi ei jaksais stressata. Lentokenttähotellit on aika kalliita 300€ yöhintoineen, mutta näky siellä olevan paljon myös airbnb majoituksia. :)
Ota Pilotista huone. Halpa ja niillä on ilmainen lentokenttä bussi.
Vierailija kirjoitti:
Meidän taloudessa asuu kaksi entistä rautatieläistä. Meidänkin seuraava lomalento lähtee klo 8.25. Juuri varattiin hotelli...
Missään tapauksessa ei jätetä menoa noin täpärälle. Ei ikinä jos on lennolle lähdöstä kyse.
Meillä asuu yksi nykyinen veturimies. Sama juttu eli edellispäivänä hotelliin.
Menisin jo edellisenä päivänä ja olisin hotellissa yötä. Koskaan ei tiedä, jos juna on tunteja myöhässä. Ja saatte nukkua rauhassa yön.
Me oltiin Vantaalla jossain hotellissa lähellä lentokenttää ja sieltä oli bussikuljetus lentokentälle. En muista hotellin nimeä, mutta on niitä oli paljon siellä.