Antti Rinne sanoi poistavansa aktiivimallin KEPPI-osan
Eli tuo keppiosa ei ehdi olla käytössä kuin 1,5v maksimissaan. Veikkaan tosin että nykyinen hallitus poistaan sen jo sitä ennen.
Kommentit (10)
Hallituksen on pakko perua aktiivimalli vastustuksen vuoksi. Sipilä pelkää vaalien tulosta. Puntit tutisevat.
Stalin olt' kova kulakeille
Filatov pisti työttömät ruotuun
Aikooko Rinne piiskata porkkanalla?
Lisää nimiä kansalaisaloitteeseen aktiivimallia vastaan, se on kaadettava! En ole työtön, loppudesta eläkkeelle.
Sdp lupaa passiivimallin työttömille: Makaa sinä vain kotoa niin me haemme pk-yrttäjiltä muutaman miljardin kaljarahaa suoraan tileille jaettavaksi. Ja ääniä tulee!
Lisää nimiä kansalaisaloitteeseen aktiivimallia vastaan, se on kaadettava! En ole työtön, loppuvuodesta eläkkeelle.
Saa nähdä mitä ay-liikkeet tekevät asian suhteen, lakkoilu olisi todellakin nyt paikallaan.
SAK käsittääkseni käsittelee asiaa ensi viikolla, toivotaan parasta.
Vierailija kirjoitti:
Saa nähdä mitä ay-liikkeet tekevät asian suhteen, lakkoilu olisi todellakin nyt paikallaan.
SAK käsittääkseni käsittelee asiaa ensi viikolla, toivotaan parasta.
AY-liike ei tee yhtään mitään.
Aktiivimalli iski jo minuun. Jäin työttömäksi muutama vuosi sitten ja jatkan täydennyskoulutusta alallani. Siis tämä on ainoa järkevä työllisyyttä edistävä juttu mun tilanteessa.
Mutta hah hah Kelapa ei hyväksy sitä aktiivisuudeksi!
Eli joku käy jollain höpö-pupukursilla 6 h kuukaudessa, hän on Kelan mukaan aktiivinen ja tekee jotain "työllistymisensä" eteen.
Minä taas teen joka päivä, usein 6 päivänä viikossa, töitä opintojeni eteen, olen koko ajan alan ihmisten kanssa tekemisissä, mutta ei, ei, minä en olekaan aktiivinen Kelan mielestä.
Todellakin typerä ja epäoikeudenmukainen malli, mun tapaus jo osoittaa sen.
Mitä muuta siinä on kuin keppiä? Ainiijoo, ne alun pari kuppaista karenssipäivää.