Rv 20 en tunne mitään
Kävin tänään ultrassa ja kaikki hyvin, vilkkaasti sikiö touhusi kohdussa. En tunne mitään potkun tapaisiakaan. Istukka takaseinässä ja ennen raskautta olin bmi 20 joten pitäisi kai tuntea jo. Miksi mitään ei tunnu vaikka kaikki hyvin?
Kommentit (4)
Mainitsitko ultrassa asiasta? Kannattaa kysyä sieltä. Varmaan joku anatominen juttu.
Niitä liikkeitä voi olla vaikea tunnistaa ihan normaaleista vatsan möyrimisistä ja varsinkin, jos on eka niin voi mennä vielä useampi viikko ennen kuin tunnistat mitään liikkeitä. Eli ihan normaalia on, ettet vielä tunne.
Mutta onneksi olkoon! :) ja kerran kaikki on hyvin niin kyllä ne liikkeetkin alkaa sieltä tuntua ja lopulta voi tuntua vielä liiankin kanssa, jos on vilkas kaveri
Itse tunsin ensimmäiset liikkeet joskus rv20-22 aikoihin, mutta ihan joka päivä aloin tuntemaan niitä vasta rv34 aikoihin. Ihan sinne saakka saattoi mennä koko päiväkin niin, etten tuntenut välttämättä mitään. Olin tottakai tästä huolissani, mutta kaikki on lopulta ollut aina ihan hyvin. Välillä sydänääniä kuunnellessakin sanoivat neuvolassa, että liikkuu tosi paljon (joskus rv33) ja mä en tuntenut silloinkaan mitään.
Jos potkii kohti istukkaa?