Lue keskustelun säännöt.
lento helsingistä riikaan tavallisena maanantaina klo 10:15 - riittääkö 1h 15min kentällä?
27.12.2017 |
Kysymys otsikossa. riittääkö jos olen terminaalin aulassa klo 9 ja lento riikaan lähtee klo 10:15. minulla ei ole ruumalaukkua.
Kommentit (4)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Pitäisi ehtiä hyvin, mutta jos et asu lähialueella ja sinulla on esim. junamatka kotoa pk-seudulle, niin varaa aikaa runsaasti junan saapumisajan ja lentokentälle saapumisen väliin. Lentokenttä on yleensä aika nopea ja tuohon aikaa ei pitäisi ruuhkaakaan olla mutta liikenne lentälle voi olla tukkoinen ja juna myöhässä.
Riittää. Siinä
On 45 min aikaa suoriutua turvatarkastuksesta lähtöportille ennen boardingia. Ja turvatarkastuksesta yleensä pääsee läpi muutamassa minuutissa. Matkustan paljon työkseni, ja tuo reilu tunti on usein varattu jopa isoille Euroopan kentille. Kerran oli hikiset paikat, kun laukku avattiin turvatarkastuksessa. Ehdin silti.
Voithan huvikseen katsoa Finavian sivuilta joku aamu reaaliaikaisen jonotustilanteen. Sanoisin kuitenkin, että hyvin ehdit.