Muita, joiden lasten koulussa ei ollut mitään joulujuhlaa?
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Kaikkien tuttavalasten perheissä oli Suomi100-juhla. Eikö teillä ollut sitäkään?
Oli, koulupäivän aikana ilman vanhempia. Tarkoitan nyt joulujuhlaa, jonne on valmisteltu esim. näytelmä ja vanhemmat tulevat katsomaan.
Työkoulussani oli vain itsenäisyyspäivän juhla. Sinne tuli lasten perheetkin. Huomenna on joulukirkko.
Meillä alakoululaisella oli itsenäisyyspäiväjuhla.
Ysiluokkalaisella on joulujuhla, mutta sinne ei kutsuta vanhempia.
Alakoululaisella oli hienot Suomi100-iltamat, mutta ei mitään joulujuhlaa. En nyt ihan rinnasta toisiinsa itsenäisyyspäivää ja joulua, joten olisi ollut ihan kiva, että jotain jouluistakin ohjelmaa olisi ollut. No, eipä tule neljäsluokkalaiselle todistustakaan. Vanhemmat saavat huomenna mennä kouluun (keskellä päivää), kun opettaja kertoilee syksyn tapahtumista. Varmaan tulee yleisöryntäys. Ylipäänsäkin ihmettelen, että mikään juhla ei ole enää juhlava. Jälkeen päin ajatellen lapsuusaikani joulukuvaelmat olivat varmaan aika koomisia, mutta meistä lapsista ne joulujuhlat olivat Juhlat, joissa oli arvokkuuttakin. Nyt vedetään karkkia pikkujouluissa ja sitten hyvää lomaa.
Ei ollut joo ja ei tule väli todistustakaan.
Ei ole ollut enää vuosikausiin joulujuhlia lasteni kouluissa. Viimeksi olen ollut kun nyt jo aikuinen tyttäreni oli ala-asteella.
Vähän outoa tuo tänä vuonna, kun niin monessa peruskoulussa jää joulujuhlat väliin. Okei, onhan se Suomi100 varmasti viennyt pontta järjestää isoja juhlia kaksi kertaa kuussa.
MUTTA.. vanhempi muksu on ammattikoulussa, heillä oli tänään joulukonsertti ja oli muuten itsenäisyyspäivän jututkin. Samoin kasiluokkalaisella: itsenäisyyspäivän tanssit ja huomenna kirkko ja puurojuhla.
Ihan koulustahan noi on kiinni miten asiat järjestetään.
Meidän nelosluokkalaisen koulussa oli todella panostettu Suomi100-juhlaan. Normaalisti juhlissa esiintyy puolet oppilaista, nyt esiintyivät kaikki. Oli todella koskettavaa, mutta myös hauskaa ja hupsua. Ehkä parhaat koulun juhlat, missä olen ollut enkä jäänyt kaipaamaan joulujuhlaa. Ysillä olis huomenna juhla (oli myös itsenäisyyspäivän juhla), mut lähdemme huomenna jo joulun viettoon, niin jää väliim joka tapauksessa. Lukiolaisella ei semmoisia olekaan.
Noihin juhlien valmisteluun menee niin paljon aikaa, että Suomessa missä vanhempia ei saa juhlilla rassata ei voi oottaa kuin yhden juhlan.
Vierailija kirjoitti:
Kaikkien tuttavalasten perheissä oli Suomi100-juhla. Eikö teillä ollut sitäkään?
Tämä on korvannut joulujuhlat, näin Tampereella.
Olen onnellinen ettei ole joulujuhlia.
Ihan tarpeeksi niissä rampannut.
Varsinkin nyt niin väsynyt että onneksi ei tarvitse mennä.
Suomi 100 juhla piti opettajat kiireisenä, ei aikaa enää joulujuhlia järjestää.
Kaikkien tuttavalasten perheissä oli Suomi100-juhla. Eikö teillä ollut sitäkään?