Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

"Tänä vuonna emme lähetä joulukortteja, vaan laitamme hyväntekeväisyyteen rahat"

Vierailija
17.12.2017 |

Tuleeko muille tästä olo, että kyseessä on puhdas laiskuus ja viitsimättömyys? Millainen ihminen ei jaksa lähettää kortteja tutuille ja ystäville... ja kuinka helpolla ihmiset haluaa elämässään päästä, rimaahipoen vaan, kunhan ei tarvis mitään tehdä... hyväntekeväisyyteen voi lahjottaa muutenkin.

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
17.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerrotko miksi niitä kortteja pitäisi lähettää? Jotta sulle ei  tulis paha mieli vai?

Vierailija
2/17 |
17.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olin tänä vuonna niin laiska, etten lähettänyt kortteja enkä edes lahjoita mitään hyväntekeväisyyteen. Miksi minun pitäisi? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
17.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokainen tekee mitä lystää rahoillaan, ei kuulu ainakaan mulle.

4/17 |
17.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikansa elänyt juttu noi joulukortit. Itse lähetän vain suvun yksinäisille ikäihmisille, joilta ei älyluurit, netit ja somet luonnistu.

Vierailija
5/17 |
17.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystäväni on joka vuosi tehnyt näin. Silti lähetän hänelle joka vuosi kortin. En odota häneltä korttia ja minusta on hienoa, että hän tukee jotain järjestöä. Kukin tekee niin kuin haluaa.

Vierailija
6/17 |
17.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan joulukortin vain niille ihmisille, joille tiedän sen olevan oikeasti tärkeää eli lähinnä vanhemmille sukulaisille. Kaikille muille on aivan yks lysti, tuleeko korttia vai ei. Mieluummin menen käymään ja vaihdan kuulumiset kahvikupin äärellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
17.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen lopettanut korttien lähettämisen jo vuosia sitten. Enkä laita edes hyväntekeväisyyteen. Olkoon vaikka sitten laiskuutta, mutta minusta korttien lähetys on haaskausta.

Vierailija
8/17 |
17.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En mä ajattele kyseessä olevan laiskuus tai piittaamattomuus. Saa ihan rauhassa olla lähettämättä, jos ei halua.

Ihmetyttää vain, miksi mainostaa lahjoittaneensa korttirahat hyväntekeväisyyteen. Korttirahat ovat muutamia kymppejä ja pieni summa laittaa hyväntekeväisyyteen. Herää vain kysymys, eikö ihminen normaalisti lahjoita rahaa hyväntekeväisyyteen, jos muutama kymppi on jo mainitsemisen arvoinen ja korteista pitää siksi säästää. Kerran yksi pienituloinen perhe teki näin tuttavapiirissämme ja heidän kohdalla ymmärrän, kun on pienet tulot, mutta puhuttaessa keskituloisista (tai varsinkin hyvätuloisista) en ymmärrä. Joku joulu lahjoitamme isomman summan rahaa hyväntekeväisyyteen kuukausilahjoitusten lisäksi ja silti kortit ja lahjat ostamme muille. Emmekä kerro muille, että lahjoitamme (paitsi nyt tässä ketjussa nimettömänä...). Mä taidan vaan ajatella, että luovun itse jostain antaakseni tarvitsevalle, enkä, että otan toisten lahjoista tai korteista pois ja samaan aikaan käyttäisin itseeni yhtä paljon rahaa jouluna...

Ja jos en jaksa lähettää joulukortteja, niin sitten ihan rehellisesti oon sanonut, etten tänä jouluna jaksanut lähettää ja toivottanut muuten hyvää joulua:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
21.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin vanhemmille ihmisille joulukortit ovat tärkeitä ja ilahduttavat paljon. Itse en ole vielä vanhus mutta pidän joulukorteista, ajatuksesta, että juuri meidän perhettä on muistettu ainakin kortin tekohetkellä.

Ymmärrän, että korttien lähettäminen on vaivalloista ja siihen menee muutama kymppi rahaa. Kaikilla ei ole varaa lähettää niitä. Sitä en ymmärrä, että hyvätuloiset mainostavat facessa lahjoituksiaan. Ei se mummoa lämmitä jos hänen korttiinsa uhrattava pari euroa menee afrikkaan. Vai soittavatko he somevapaille ja kertovat asiasta erikseen.

No, kukin tavallaan. Itse lähetin kortit ja annoin pariinkin hyväntekeväisyyskohteeseen. Pitääkö tehdä tästä päivitys faceen?

Vierailija
10/17 |
21.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan myös tuollaisen viestin, vaikka en laittaisi kortteja muutenkaan. Näin voin tyylikkäästi hurskastella. En tietenkään lahjoita hyväntekeväisyyteen, mutta ei sitä kukaan tarkista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
21.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri näin. Mua ärsyttää hyväntekeväisyydellä leuhkiminen..”tänä vuonna korttien sijaan..”

voi että, oikein laupiaita samarialaisia kun on pari kymppiä pannut hyväntekäväisyyteen :D ja sillä varjolla saa sitten jättää korttitalkoot väliin.

Itse lahjoitan rahat ja kirjoitan kortitkin hammasta purren, vaikkei kiinnostakaan. Mutta ainakin vanhukset ilahtuu

Vierailija
12/17 |
21.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli sinulla on niin hirvittävä tarve saada se pahvinpala jouluksi, että veisit sen takia vähäosaisten avustukset. On siinä oikeaa joulun henkeä. Häpeä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
21.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helevetti niitä kortteja... viitsi lähetellä. Kauhea vaiva, ja sen takia, että toivoitellaan samaa kuin kaikki muutkin toitottavat. Vitun hyvää joulua vain!

Vierailija
14/17 |
21.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En laita hyväntekeväisyyteen mitään. Olen viime vuosina keskittynyt huolehtimaan lähipiiristäni. Uskon että tällä tavalla teen enemmän hyvää. Todellakin lähetän ne joulukortit koska niiden vastaanottajat ilahtuvat niistä ja se taasen tuottaa iloa minulle. Ihmisten pitäisi keskittyä enemmän niihin jotka ovat siinä lähellä ja unohtaa vuohet Afrikassa.

Suomessa ihmiset yksilöinä antavat paljon enemmän rahaa näille järjestöille kuin muualla. Keski-Euroopassa patoihin ja keräilylippaisiin laitetaan maksimissaan euro, suomalainen laittaa kaksikymppiä. Silti asiat eivät edisty mihinkään niillä kriisialueilla. Eivät mihinkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
21.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus vuosia sitten lähettelin kortteja, mutta sitten niiden määrä alkoi huveta ja nyt en enää lähetä yhtään korttia. Muutaman tekstiviestin saatan naputella, ehkä pari pidempää meiliäkin. Siinä se.

Vierailija
16/17 |
21.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eli sinulla on niin hirvittävä tarve saada se pahvinpala jouluksi, että veisit sen takia vähäosaisten avustukset. On siinä oikeaa joulun henkeä. Häpeä.

Ja sinun mielestäsi siis jokainen liikenevä sentti pitäisi laittaa johonkin vähäosaisten avustuksiin :DD ? Minun mielestäni on kaunis tapa muistaa omia läheisiään. Todellakin on ihmisiä, jotka ilahtuvat joulukortista ja joille se on enemmän kuin "paperinpala". Vai oletko itse niin köyhä, että pari 2,5 euron joulukorttia vie vararikkoon ja viimeisenkin leipäpalan kourasta? Tiedoksi, että täällä on vielä muitakin ihmisiä kuin näitä "vähäosaisia". Itse en tunne ainoatakaan.

Vierailija
17/17 |
21.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tule. Itse tein nimittäin juuri noin. Joka vuosi olen käyttänyt n 50€ joulukortteihin jotka menee samantien roskiin joulun jälkeen. Tänävuonna laitoin rahat joulupuukeräykseen, varmasti on iloa pidemmän aikaa ainakin sillä tytöllä joka lahjan saa. Ihan sama mitä kaverit siitä ajattelee, meidän ystävyys ei ole joulukortista kiinni! Monet ystäväni seurasivat perässä ja tekivät samoin.

Se että laitoin yhteisen joulutoivotuksen faceen ja ilmoitin tästä ei ollut leuhkimista vaan ilmoitus miksi ei korttia tule.

Muutamalle mummolle ja papalle lähetin kortit kun eivät ole facessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi kaksi