Pitääkö kasvissyöjävanhemman ostaa lapsille joulukinkku?
Jos lapset haluavat? Vai onko vanhemmalla oikeus päättää että lapsi menee vanhemman oppien mukaan?
Kommentit (7)
Jos aikuiset lapset ovat kasvissyöjiä ja heille jouluksi kylään tulevat vanhemmat lihansyöjiä, niin meneekö vanhemmat silloin lasten kotkotuksien mukaan?
Jos lapset on pieniä eivätkä itse voi ostaa kinkkua, vanhempien tulee ostaa se.
Vierailija kirjoitti:
Eihän lihansyöjävanhempienkaan ole mikään pakko ostaa kakaroille kasvisruokaa, vaikka sitä haluaisivat.
Mitä jos hankkisit apua tuohon vegaanipakkomielteeseesi? Keskity vaan omiin syömisiisi. Jääpähän sulle enemmän lihaa kaupan alelaareihin, jos joku muu ei sitä halua syödä.
Mikä perkeleen vegaanipakkomielle? Ei voi edes yksinkertaista filosofista kysymystä esittää ilman että on ”sekaisin”!
Tottakai ostat niille sen kinkun. On harmi jos lapset ei jaa sun elämänkuvaa, mutta se on myös ihan puhdasta elämää ja on hienoo jos sun lapset on kykeviä kyseenalaistamaan muiden maailmankuvia. (mukaanlukien tietenkin myös omansa)
minä olen vegaani ja teen meille kotona vegaanisen joulun
en ostaisi kenellekkään sekasyöjälle vaikka maitoa sisältävää suklaata lahjaksi
KOSKA minä en halua ottaa osaa eläinten kiduttamiseen ja orjuuttamiseen, maapallon saastuttamiseen ja terveysongelmiin.
joten vastaus on EI. Meille tulee pöytään seitanpaisti kinkun tilalle.
Jos lapset tahtovat kinkun jouluksi, mielestäni on ilkeilyä olla ostamatta sitä. Ei sinun tarvitse syöttää mitään arvomaailmaasi heille väkisin. Jos lapsi tahtoo kinkun hän on luultavasti joko a) todennut että kasvissyönti ei ole hänen juttunsa b) liian nuori vielä päättämään mitä mieltä on asiasta. Tällöin hän voi nauttia sen kinkkunsa tänä jouluna ja päättää myöhemmin, tahtooko jättää lihaa pois ruokavaliostaan vaiko ei.
Eihän lihansyöjävanhempienkaan ole mikään pakko ostaa kakaroille kasvisruokaa, vaikka sitä haluaisivat.
Mitä jos hankkisit apua tuohon vegaanipakkomielteeseesi? Keskity vaan omiin syömisiisi. Jääpähän sulle enemmän lihaa kaupan alelaareihin, jos joku muu ei sitä halua syödä.