Ylen TV-uutisissa äsken juttu lastenteon lykkäämisestä ja syntyvyyden laskusta
Voi että on nuorilla aikuisilla huonoja ja pinnallisia syitä, miksi lastentekoa lykätään. Kun halutaan matkustaa, harrastaa ja viettää aikaa puolison kanssa kahden. Lisäksi monella on myös ankea ja vääristynyt kuva lapsiperheen arjesta.
Todellisuudessa lapset tuovat elämään jotain aivan eri tavalla, oikealla tavalla merkityksellistä sisältöä elämään ja jotain niin paljon enemmän, että kaikki turhanpäiväiset pinnallisuudet unohtuvat silloin heti.
Kommentit (2)
Minä olen erittäin lapsirakas suurperheen äiti, mutta jos olisin juuri nyt harkitsemassa lasten tekemistä, jättäisin minäkin lapset tekemättä.
Tällaiseen yhteiskuntaan ei ole enää mitään järkeä tehdä lapsia, politiikka on mennyt niin kummalliseksi jo jonkin aikaa ja hyvinvointivaltiota puretaan urakalla + luonto on kohta täysin tuhottu ja vain rahalla on väliä. Kuka hullu tänne tahtoisi vapaaehtoisesti tehdä lapsia kärsimään???
Tällä yhteiskunnalla ei yksinkertaisesti ole enää mitään muuta tarjottavana, kuin pinnallisia arvoja, joten on turha syyttää nuoria siitä! Me aikuiset, suuret ikäluokat ja etenkin poliitikot saavat ihan katsoa peiliin, syyllinen on siellä, ei nuorisossa!
0/5