Suositelkaa lautapeliä
Peli tulisi 9v pojalle mutta pelaajina usein toki koko perhe( sisarukset 4&5v). Perus monopolit, afrikantähdet jne jo löytyy. Peli ei saisi olla liian Helppo, mutta ei myöskään sellainen jonka pelaaminen kestää pitkään( 1h tai enemmän). Mitä suosittelette?
Kommentit (11)
Carcassonnea olisin itsekin tullu ehdottamaan!
Carcassonne täältäkin, se vihreä metsäversio on paras. Voi tehdä omia sääntöjä jos pienemmät inhoavat toisen hienosti rakentaman pellon valtaamista jne. Nätti, kiva, haastava ja mukautuva peli koko perheelle.
https://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/kings-of-mithril/
Tämä on hauska! Varsinkin jos yhtään tykkää fantasiateemasta. Säännöt kuulostaa ehkä vähän monimutkaisikta, mutta käytännössä peli on aika simppeli. Parasta on se, että aikuiset ja lapset ovat tasaväkisiä, koska tuurilla on iso merkitys. Jännitys säilyy loppuun saakka :-)
Hotel Tycoon. Uusittu versio Hotel-lautapelistä.
Carcasonne ja Menolippu. 9-vuotiaalle varsinkin. 4v. on ehkä vähän piene pelaamaan näitä vielä kaikilla säännöillä, mutta sitten kun vähän kasvaa niin varmasti tykkää. Me pelataan näitä pelejä usein aikuisporukalla eli molemmista riittää iloa pitkäksi aikaa.
Carcassonne