Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Te, joiden äiti häpäisi teitä kuukautisten takia, vaikuttiko se teihin pidemmän päälle?

Vierailija
25.11.2017 |

Oma äitini huusi minulle joka kerta kuin heikkopäinen siitä jos olin VAHINGOSSA tahrinut verellä vuodevaatteeni tai päälläni olevia vaatteita, useimmiten pikkareita ja housuja. Hän huusi niistä minulle koko muun perheen nähden ja vaati minua heti paikalla hinkkaamaan niitä veritahroja pois. Välillä veljilä oli silloin kavereitakin kylässä kun äiti sekosi noin. Se oli kaikesta kamalinta. Isälle js valitin aiheesta, hän vaan puolusti äitiä ja sanoi hänellä olevan muutenkin tarpeeksi pyykkiä.

Olin perheen ainut tyttö ja äidin omat sidetarvikkeet oli aina jossakin piilossa, jonne ei ollut minulla asiaa. Kuukautissuojia siis piti minun aina anella äidiltä eikä hän ikinä ostanut niitä valmiiksi. Joka kuukausi sama juttu. Myöhemmin siteiden anelu alkoi nolottaa niin paljon, että aloin vaan pyytämään rahaa, jotta saatoin itse ostaa niitä. Aloin valehdella meneväni vaikka kavereiden kanssa leffaan vaikka oikeasti ostin siteitä. Äiti ei ikinä ihmetellyt asiaa, miksi yhtäkkiä lopetin suojien pyytämisen. Todennäköisesti häntä ei olisi kiinnostanut vaikka olisin varastanut kuukautissuojani, kunhan hänen vaan ei tarvinnut käsitellä koko aihetta.

Luulen nykyäänkin nolostelevani kuukautisia paljon enemmän kuin muut. En voisi ikinä spontaanisti "lainata" tutuilta naisilta siteitä vaikka kuukautiset kuinka yllättäisivät ja hyvin voisin kysyä muilta apua. En ikinä voisi kuvitellakaan tekeväni noin. Muutenkin tahdon pitää kuukautiseni salassa kaikilta, koska en tahdo kuulla asiasta enää aikuisena haukkumista kuten nuorena sain.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
25.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle tuli mieleen, että äidilläsi on jokin kehotrauma tai myös häntä itseään on häpäisty. 

Tuollainen on todella ikävää, suoranaista laiminlyöntiä. Olen pahoillani kokemastasi. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla