Ajoimme tänään ensi kerran lännen puolelle Isoon omenaan ja hämmästyin kuinka tyylikäs ja modernin tuntuinen kauppakeskus se on,
Ja tavaraa hyllyt pullollaan. Ihmiset hymyilivät ja olivat hyvinpukeutuneita. Kyllä Itäkeskus kalpeni tämän rinnalla!
Kommentit (5)
Itse en ole käynyt Itiksessä vuosiin. Siirryin muualle kun Tallinnanaukio täytyi toisilleen rähjäävistä porukoista (Romanian romanikerjäläiset ja skinit). Tilanne on kuulemma vaan pahentunut. Onneksi on Kamppi.
Itäkeskushan on jakaantunut erilaisiin osiin. On se metroasemassa kiinni oleva iso osa monipuolisine liikkeineen. Sitten on se vanhan citymarketin puoli joka on viimeksi uusittu + jotain liikkeitä siinä ulkopuolella. Sitten on se erillään oleva prisma + alko + xxl plus pari muuta liikettä jotka on itiksen vieressä mutta jonne pitää kävellä ulkokautta tai mennä autolla. Sitten on kadun toisella puolella se vanha puhoksen ostari joka ainakin viimeksi alkoi liikkeiltään muistuttaa enemmän jotain basaaria kuin sitä ostaria jota se oli reilu 10v sitten. En tiedä johtuiko remontista mutta aika vähän siinä oli samoja liikkeitä kuin aiemmin.
Itis onkin kuin hoitamaton jäteasema. Espoon kauppakeskuksissa taas pyörii vain ylimielisiä ihmisiä.
Suosin Jumboa.
Jumbo on muuten ihan kiva paikka, mutta siellä saa liikaa kateellisia katseita, kun hurauttaa parkkihalliin Audi Q7:lla.
Jumbo on vielä parempi