voi ei! joudun poliisin kuulusteluun kun mulle on maksettu liikaa kotihoidontukea!
Oikeesti ajattelin sillon ku miehen tulot muuttu että ei jaksa ilmottaa että maksampa sitten liikamaksut kun tulee tarkistus! En ois uskonu että ihan poliisille menee, hui kauheeta.. Varmasti sakot sieltä rapsahtaa. Kuinkahan paljon? Onko muita jotka joutunu?
Kommentit (26)
mitenkäs sulle ilmotettiin tästä " poliisikuulustelusta" ?
Oli unohtanut ilmoittaa että miehen tulot nousseet. Ja kun ilmoitti niin sopi kelan kanssa takasin maksusta, mutta silti joutui poliisikuulusteluun. Ja sai sakkoja lisäksi ei tosin poliisi antanut sakkoja vaan käräjillä.
just tuli tänään lappu että ilmoitus : teitä on toukokuussa 2007 kuultu mahdollisen väärinkäytöksen johdosta, koska ette ollut ilmoittanut puolisonne tulojen huomattavasta noususta ja teille oli maksettu liikaa lastenhoidontukea. Ilmoitamme, että asiasta on tehty tutkintapyyntö poliisille.
ja sitte soitin kelaqan ni joo poliisinkuulusteluun on mentävä!
oikeestaan aika tietoista se on ollu.. mutta kannattaako leikkii tyhmää ja yrittää selittää vaikka ettei mies oo mulle mitään uusia tulojaan ilmoittanu..
ap
siinä ei vielä muutama satanen nimittäin heilauta suuntaan eikä toiseen ennen ku tulee takaisinperinnästä kirje.
Eli tienasin syyskuussa itse 1600 euroa ja kotihoidontuet päälle.
siis joutuiko siskosi myös käräjille? Kuinka paljon oli tullut liikamaksua?
ap
ni joudut vaan maksamaan kh-tuen takas, eikä muuta tule.
Kumma juttu. Tukia tuli sentäs puoli vuotta ennenkuin huomasin tarkistaa vanhan tilini.
siis perusosalle. Vain hoitolisä (ja joskus kuntalisä) on tuloista riippuvainen.
et pyytäkää ne lomarahat äitiysloman aikana niin ei vaikuta tuloihin mitenkään.
AP:n mies on ilmeisesti mennyt töihin tms. ja koko se on salattu Kelalta. Eri asia, jos tulot esim. vaihtelee.
Minä vaihdoin kotihoidon tuen yksityisen hoidon tukeen ja sain niitä pitkään päällekkäin, koska Kelan päätöksenteko kesti puoli vuotta.
koko ajan kun olen kotihoidontukea ja sitä lisäosaa saanut mutta tulot sillä nousi noin puolella.. ku oisin tienny että näin iso juttu ni oisin ilmoittanu mutta saamattomuuttani ajattelin helposti että maksan sitten takas kun tulee lasku. voi että mä oon tyhmä!
Noh kerronko nyt totuuden poliisille vai sanonko että en tienny puolison tulojen noususta?
ap
Semmoista se on. Petoksesta jää kiinni.
Vierailija:
siis joutuiko siskosi myös käräjille? Kuinka paljon oli tullut liikamaksua?ap
että joo tässähän on kaikki ok kun oli katsonut paprut läpi. Mutta käräjille joutui.
eli käräjille mäki varmasti joudun..
ap
" Maksan sitten kun ne perii takaisin" ? Ja jos eivät olisi huomanneet? Olisit sitten ollut ilmoittamatta? Väärinkäytöstä rangaistaan.
Eikö olisi ollut helpompaa vaan heti ilmoittaa, ei tarttis silloin ruveta mitään isoja (?) summia maksamaan takaisin?
tai joku uus juttu kun mä vaan joudun sen maksamaan takas