Olenko ainoa, joka ei tykkää kun ulkonäköä kehutaan?
Vähän ärsyttää ja tulee vaivautunut olo. Haluaisin, että ihmiset keskittyisivät muihin ominaisuuksiini kuin ulkonäköön.
Kommentit (9)
Samaa mieltä. Kyllä minä tiedän miltä näytän, voidaanko puhua jostain kiinnostavammasta? Heikkoa on, jos ei muuta sanottavaa keksi kuin miltä joku näyttää.
Jos sinulla ei ole muita kehuttavia ominaisuuksia...
Kehitä itseäsi äläkä valita.
Minäkään en tykkää. Minulla se johtuu siitä, että olen ruma enkä edes juurikaan panosta ulkonäkööni, joten silloin jos saan kehuja ulkonäöstäni, alan epäillä, että kehuja valehtelee. Silloin en voi luottaa tuon ihmisen muihinkaan kehuihin.
Riippuu tilanteesta. Jos kehuilla on oikeat perustelut niin kyllä se kelpaa. Mutta jos se on sellaista että kehutaan vaan mielistelyn vuoksi niin se on todella vaivaannuttavaa.
Minä en tykkää sellaisista lipevistä miehistä jotka ensin kehuvat ulkonäköä maasta taivaisiin ja sitten jos heitä pyytää vaikka kahville tai ulos niin naureskelavat sitten etteivät nyt sentään ihan kenen tahansa kanssa lähde.
Itse taas en saa kehuja ulkonäöstäni, mutta harmittaa kun saan jatkuvasti kehuja älykkyydestäni. Olisi mukavaa olla muutakin kuin vain älykkö. Älykkyyskehuja tulee ihan liikaa, ne ahdistavat minua suuresti.
On niin tilanteesta riippuvaista tietenkin.
Kadulla on suorastaan inhottavaa joskus, kun joku ottaa asiakseen puuttua ulkonäkööni.
Aina se todella positiivista, mutta silti. Haluan olla rauhassa.
Joskus keskustelun lomassa joku yltyy haikailemaan kuinka kaunis olenkaan. Tämäkään ei aina ole suotavaa.
Kuitenkin pitää ajatella positiivisesti. Kai se paljon kivempi on, että ihmiset pitävät kauniina kuin päinvastoin.
Olen sellainen peruskaunis täyttäen kaikki kauneuden kriteerit. Hyvä luusto, suuret silmät, paksut hiukset, virheetön iho jne... Mutta kyllä ihmiset huomaavat hyvän luonteenkin. Ehkä purkavat sen vain ulkonäkökehuina.
Mua myös ahdistaa ja sama syy kuin eräällä aiemmallakin vastaajalla eli olen todella ruma ja haluaisin ettei ulkonäköäni kommentoitaisi mitenkään. Ulkonäköasiat on mulle jotenkin arka aihe johtuen juuri siitä, ettei mulle ole sellaista suotu.
Kannattaa lopettaa meikkaaminen ja alkaa käyttää mustia säkkimäisiä vaatteita.
Jos tämän jälkeen vielä tulee kehuja, niin sitten olet kyllä jo sen luokan kaunotar, että ainoa vaihtoehto rumentua on heittää kasvoilleen rikkihappoa.
Luultavasti et kuitenkaan tätä tee, sillä todellisuudessa sinusta on kivempaa olla kaunis.