Keinoja vauvan "rytmittämiseen"
Kaipaisin kokemuksia ja vinkkejä siitä, miten olette tukeneet vauvanne rytmin löytämistä, erityisesti nukkumisen suhteen.
Meillä on kohta 3kk vauva, ja alkaisi tulla ajankohtaiseksi päivärytmin löytäminen ja tukeminen. Vauva on herkkä nukkuja, eikä ole tähän asti suostunut nukkumaan kuin sylissä, liikkuvissa vaunuissa tai kantorepussa päiväunia. Nukutus on aina ollut syliin (syöttö tai kanniskelu), muualle ei ole onnistunut eikä olla vähään aikaan koitettu. Nyt haluttaisiin taas alkaa koittaa muita keinoja, jotta saataisiin poika nukkumaan päiväunia partsilla tai sängyssään ja saisi itse enemmän aikaa.
Pojan rytmiä myös haluttaisiin tukea. Nyt on alkanut muodostua sellaiseksi, että noustaan noin klo8, ekat unet sylissä noin 10.30-11.15, tokat unet noin klo 13-15 vaunuissa ja yhdet vielä noin klo 17-18 kantorepussa. Klo 20 aikaan alkaa syödä, kitistä ja torkkua, ja yöunille nukahtaa klo 21.20/22 aikaan, mutta sänkyynsä jää vasta 23 aikaan (on yritetty aiemmin ja herää & syö lisää). Nukkuu 2-4h, herää ja otan viereen. Siinä syö ja nukkuu, noin 5.30 eteenpäin levottomammin. Mutta näissä kaikissa on n.1-2h heittoa päivästä riippuen ja vauva nukahtaa lähes aina rinnalle/pullolle.
Miten te olette tukeneet vauvan nukahtamista omaan sänkyyyn? Miten olette vakiinnuttaneet rytmin ja luoneet ennakoitavuutta päiviin? Miten tunnistatte vauvan uni-ikkunan ja osaatte alkaa nukuttaa oikeaan aikaan?
Kommentit (2)
Tuon ikäistä on vielä hankalampi opettaa, ja musta tuo rytmi kuulostaa aika normaalilta, pienen vauvan "kokonainen yö" on 4-5h. Mitä päiväuniin tulee niin sitä ei varmaan auta kuin pikkuhiljaa harjoitella ja totutella että nukkuisi muutenkin kuin sylissä tai vieressä, osa vauvoista haluaa olla sylissä tai vieressä, onhan se välillä aika raskasta ja turhauttavaakin, tiedän tunteen. Aika usein on se mikä auttaa, ja vähän kerrallaan totuttelu. Voimia!
Mä uskallan väittää, että riippuu lapsesta, että millainen nukahtaja ja nukkuja hän on. Mun lapsi edelleen 1v3kk iässä nukahtaisi mieluiten syliin tissi suussa. Satunnaisesti on nukahtanut taputteluihin tai vain heijaamalla sylissä. Vaunuihin nukahtaa vaivoin eli vasta kun on todella väsynyt ja unet ovat niissä lyhyet. Ei ole koskaan nukahtanut itsenäisesti sänkyyn. Vuorokausirytmi muotoutui rutiinien ja ajan kanssa. Nukkuu nykyisin 1-2 päiväunet ja öisin nukahtaa melko nopeasti ja noin klo 5-6 unet alkaa muyttua levottomiksi, mutta sängystä noustaan kuitenkin klo 7-8.