Minkä nimisiä lapsia on lähipiiriisi syntynyt vuoden sisällä?
Omaan lähipiiriin ei ole tullut vielä kertaakaan näitä lydioita ja sofioita jotka nyt ovat suosittuja. Eräs nettituttu antoi tytölleen nimeksi Minea, mikä on ilmeisesti siinä ja siinä :D
Henrik x 2 ja Eetu omassa lähipiirissäni syntyneet.
Kommentit (1116)
Vierailija kirjoitti:
Kuusi Eemiä, yksi Tyyne ja yksi Helmi.
Ai Eemi on noinkin yleinen jo? Itseasiassa mäki taidan tuntea vielä yhen pikku-Eemin!
Tarkoitus ei ole muuten sit haukkua nimiä, vaan ihan mielenkiinnolla kuulen mitä nimiä sun lähipiiri suosii! Et ei pliis kertaakaan lyhennettä "wt" tähän ketjuun, kiitos.
Ap
Jessica, Väinö, Aino, hilda, helmi, Eevi..
Nimistössä taitaa olla eroja eri puolilla Suomea. Lisätkää vielä, mistä päin Suomea nämä nimet ovat.
Annoin omalle pojalleni nimen, jota en ollut kuullut kellään ja kun muutin Itä-Suomesta Hämeeseen, huomasin että mukava erikoisuus olikin todella yleinen.
Jos lapsi on esikoinen, eivät vanhemmat edes kuule nimiä ympäristössään ja kun sitten saavat kerran korvaansa jonkun, joka tuntuu kivalta, antavat sen.
No, minua ei nimien yleisyys haittaa. On mukavaa, kun voi nimestä päätellä tuntemattoman ihmisen syntymävuosikymmenen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Omaan lähipiiriin ei ole tullut vielä kertaakaan näitä lydioita ja sofioita jotka nyt ovat suosittuja. Eräs nettituttu antoi tytölleen nimeksi Minea, mikä on ilmeisesti siinä ja siinä :D
Henrik x 2 ja Eetu omassa lähipiirissäni syntyneet.
Kaksi pikkurillit-ojossa-ruotsalaista ja yksi oikein saappaat-lannassa maalainen! :))))))
....Ei tullutkaan "wt" ensimmäisenä vaan sen vastakohta! Ja ei muuten kummatkaan mielikuvasi pitäneet paikkaansa ;)
Ap
Me ollaan jo niin vanhoja, ettei meidän lähipiiriin hirveän usein enää vauvoja synny.
Mila, Sampo ja Eelis on kuitenkin mun korviin kantautunut vuoden sisällä.
Naapurin kaksosista tuli Pirjo ja Pentti. Jos joku luulee tätä vitsiksi, niin se ei ole.
Vierailija kirjoitti:
Maria, Juhani, Sofia, Jessica, Pulmu, Palturi ja Klattapuhma.
Pulmu ja Sofia taitavat olla kaupunkilegendaa. En ole ikinä kuullutkaan tuollaisista nimistä. Maria, Juhani ja Palturi minullakin on lähipiirissäni.
Meidän lähipiiriin syntyi yksi Taneli, mutta nimeksi hänelle annettiin Sven Gunnar.
Yksi lapsi syntyi nimellä Raisa. Hänet nimettiin Kaino Matildaksi.
Jotenkin on sellainen fiilis, että ketju poistunee alta aikayksikön. *kellottaa*
Ei niillä vielä syntyessään ole ollut nimiä.
Aaretti, Kaaleppi, Ananias, 2 Jooseppia, 3 Kustaata, 3 Hermannia, 4 Elsaa, 3 Hilmaa, 3 Annaa, 2 Kustaavaa, 2 Maarianmessua, 3 Sofiaa, 1 Charlotta, 5 Uunoa ja 2 Eemeliä.
Yksi Petteri, Selina, Marianne ja kolme Sofiaa.
Kuusi Eemiä, yksi Tyyne ja yksi Helmi.