Inhottaako muita huutonetin kerjääjät? Taas yksi tapaus
joka yrittää kerjätä tavaraa puoleen hintaan.. On se kumma, että ei sitä hintaa osata katsoa..en minä myy hyväntekeväisyyden vuoksi vaan siksi, että saisin vähän lisätuloja. En ole kuitenkaan ylihinnoitellut tuotteitani.
Kommentit (8)
Mua on häirinnyt. Joku joka ehdottaa tosi huonoa hintaa ja sitten vielä laittaa viestiä, että voisitko sulkea kaupan olen jo huutanut. Kun siis tavara on alunperin pilkkaintaan myynnissä... Annan kyllä mieluummin ilmaiseksi tutuille, Pelastusarmeijalle, Uffille tms. Mutta piheille tinkijöille ja trokareille en ajatttele hyväntekeväisyyttäni ulottaa. Sitä paitsi myyn jotan vain, koska itsellä on rahat vähissä. Tinkimisen varaa ei ole itsellä eikä hinnassa.
Kokemukseni on, että hintaehdottajista yhdellä noin paristakymmenestä voi olla järkevä ehdotus. Ärsyttää koko hintaehdotus huutonetissä.
Mua ne ei ole häirinneet, vastasn vaan pikaisesti hyväksynnö. Mut mun elämä ei olekaan kiinni siitä saanko jotain myytyä mahd. Kallilla.
jospa te laittaisitge jo siihen esittelyyn ettei hinnadta voi neuvotella, niin muutkin ovat tehneet.
Kyllähän sitä aina välillä kuulee, että tuolla ja täällä oli sitä sun tätä, mut mun eteen ei oo koskaan lappua ilmestyny.
Dotteja ja sokeripaloja kylläkin, mut en pidä sitä ollenkaan samana asiana, vaikka se sitä kumminkin on.
Omaa kokemusta ei ole, mutta mitä olen toisten myynti-ilmoituksia seurannut, niin useimmissa tapauksissa nämä hintaehdotukset ovat olleet ihan naurettavia tyyliin "kokeilenpa kepillä jäätä, eihän siitä haittaakaan ole". Käytännössä siis esim. satasen lähtöhinnalla olevasta uudesta laatutavarasta tarjotaan tyyliin kolmeakymppiä siinä toivossa, että myyjä on niin rahanpuutteessa, että suostuu myymään mihin hintaan tahansa. On siellä tietysti asiallisiakin tarjouksia seassa, mutta yllättävän vähän. Ja näkyyhän niissä myyjissäkin olevan sellaisia, jotka eivät näytä osaavan käytetyn tavaran hinnoittelua, vaan pyytävät tavaroistaan hintaa, jolla kiinnostuneen ostajan löytymistä saakin sitten odotella kuukausikaupalla.
Tunnustan että välillä myös itse koin täysin irrationaalista ylemmyydentunnetta suhteessa näihin tinkaajiin, etenkin ns. pihejä kohtaan ja sellasia ihmisiä kohtaan jotka ei ees yrittänyt ymmärtää esim. mun hintapyyntöjä. Vasta sitten, kun tajusin ittestäni jotain perustavanlaatusta, oon oppinut etsimään kaikenlaisista ihmisistä jotain yhteistä itteni kanssa mikä on ihan älyttömän siistiä. Hiton vaikeeta välillä on yrittää ymmärtää ihmistä jonka elämänarvot ja toi tinkaaminen tuntuu täysin päinvastasilta, mutta samaa paskaa me kaikki lopulta ollaan...
Ei mua oo häirinnyt