Teinit eivät osaa edes kirjoittaa, tässä on todiste!
Ote netistä, aidosti teinitytön kirjoittama:
"No tost virallisest trailesist ni se on iha jees mut ku katoin sen ni olin sillee ai ei mitää uut mitä enois viel lukenu. Siis kosk oon kirjan matkijanärhi jossain puolesvälis jääny kesken lukio kiireiden takii... mut se on ain sillee et leffoist jätrtää kaikkee pois vaiks oliski tärkeet. Itse kyl oon kans huomannu ja tajunnu paremmin ku oon lukenu kirjoi esim. just vihan liekkei lukies tajusin pari juttuu mikkä oli leffan aikan jääny vähä sillee miks näin... mut ootan silti kyl jo sitä leffan ykkös osaa :DD"
Kommentit (19)
Tuohan osoittaa, että yksi teini ei osaa kirjoittaa.
Tyypillistä 16-vuotiaan kirjoitusta.
Tämä todistaa että on yksi innokas joka osaa kirjoittaa tällä tavalla ja hänen takanaan iso joukko niitä, jotka eivät kirjoita ollenkaan. Mutta onneks on emojit, ei tarvii kirjoittaa!
Ei sairaanhoitajan tarvitse osata kirjoittaa.
Itse et osaa lukea jos et tuota ymmärrä.
Täällä intter netissä ja näissä vase bookeissa sen huomaa ,,,, että ,,,,,? Moni viisi kymppinen muorikaan ei osaa kirjoittaa,,,,,, ei ole vain teinien ongelma!!!!
Vierailija kirjoitti:
Täällä intter netissä ja näissä vase bookeissa sen huomaa ,,,, että ,,,,,? Moni viisi kymppinen muorikaan ei osaa kirjoittaa,,,,,, ei ole vain teinien ongelma!!!!
Reps!!
kaikki wikipedia artikkelit tuntuu oelvan suomessa teinien kirjoittamia niin outoa ja typerää tekstiä on kaikki
Puhekielen kirjoittaminen (varsinkin puhelimen näppäimistöllä) on ihan eri asia kuin kieliopillisesti asiallisen tekstin tuottaminen. Yhtä paljon kielioppivirheitä löytyy joka sukupolven kirjoituksista.
Nyt lähti, nytkähti, yhtäccii, ryypättii...
Vierailija kirjoitti:
Tyypillistä 16-vuotiaan kirjoitusta.
Ekaluokkalainenkin kirjoittaa paremmin.
Kyseisen henkilön kirjoitustyyli riippunee asiayhteydestä. Tuskin hän tuollaista tekstiä on tuottanut, jos koulussa on käsketty kirjoittaa essee.
Ei pidä yleistää, kyllä niitä hyviäkin kirjoittajia löytyy.
Ei pidä paikkaansa. Itse olen 16-vuotias ja kirjoitan aina kirjakielellä, sillä puhekielellä kirjoittaminen tuntuu 'väärältä' ja tekee mieli korjata kirjoitusvirheet.
Olisi hauska tietää, mistä AP tuon löysi. En usko, että kukaan tuollaista tekstiä suoltaisi koulutyöhön tai mihinkään blogiin. Epäilen vahvasti, että viesti on peräisin Demistä.
Kirjoitus kaiken ikäisillä tuollaista, koska kirjoittavat älypuhelimella
Vierailija kirjoitti:
Olisi hauska tietää, mistä AP tuon löysi. En usko, että kukaan tuollaista tekstiä suoltaisi koulutyöhön tai mihinkään blogiin. Epäilen vahvasti, että viesti on peräisin Demistä.
Demistä on joo. Ei tarvinnut kuin kopioida teksti ja liittää se googleen, niin löytyi.
https://www.demi.fi/keskustelut/leffat/nalkapeli-matkijanarhi
Hyvä mammat! Hyvin ootte kasvattanu!