Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä vaaditaan, jotta vaatteet näyttävät siisteiltä ja kestävät kauan?

Vierailija
25.10.2017 |

Jotkut luulevat, että pyykki peseytyy, kun vain painaa nappia.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarvitaan puhdas pyykinpesukone, sähköä, vettä ja erilaisia pyykinpesuaineita eri pyykeille. Ainakin valkopyykin-, kirjopyykin- ja silkin sekä villan pesuun erikseen omat aineet.Tarvitaan koneen puhdistusainetta. Pyykin huuhteluaine ei ole välttämätön. Tarvitaan eri toiminnot hallitseva käyttäjä. Koneen käyttämien ei ole rakettitiedettä, mutta tarvitaan sitkeyttä, jotta jaksaisi tehdä tätä  muillekin kuin itselleen. Käyttäjä huolehtii koneen säännöllisestä puhdistamisesta. (vaatisi erillisen ohjeen) 

1. Perhe opetetaan lajittelemaan pyykkiä alustavasti tai kaikki likavaatteet laitetaan samaan likavaatekoriin. Parempi olisi kuitenkin olla useista koreja, sillä se helpottaa jo muutenkin aikaa vievää pyykkien lajittelua. Yksi esim 60 C pesun kestäville tummille vaatteille, toinen 40 C kirjopyykille, kolmas vaaleille vaatteille ja neljäs vaikeammin lajiteltaville vaatteille, joita kertyy vähemmän pestäviksi. Lakanat ja pyyhkeet voi riipiä suoraan pesuun, niitä on turha välisäilyttää korissa. Useamman korin menetelmällä pystytään havainnoimmaan mistä vaateryhmästä saa täyden kokeellisen pyykkiä. Koneen käuyttäjä huomaa kyllä, että moni vaate tuhoutuisi, ellei hän edelleenkin olsi tarkkana, kun laittaa vaatteita koneeseen. 

2. Opetelleen punnitsemaan käsimääräisesti oikea määrä pyykkiä per ohjelma. Luetaan tätä varten koneen käyttöohje.

3. Muistetaan ulkoa suurimman osan vaatteista pesulämpötila ja materiaali. Tarvittaessa tarkastetaan pesuohjelapusta. Vaatteet käännetään nurja puoli päällepäin, jos tarve. Olisi opittava jo riisumaan ne nurin! Taskut tyhjennetään.

4. Laitetaan koneeseen  oikea pyykki ja oikea määrä oikeaa pesuainetta. Valitaan oikea pesuohjelma.

5. Lajitellaan pesun jälkeen pyykki kuivumaan kuivausrumpuun, narulle ja hengareihin sen mukaan, mitä kukin vaate kestää ja miten se kuivuu.

6. Tunnetaan eri vaatteiden värinpäästö. Uudet vaatteet pestään erikseen kunnes ne eivät laske paljoa väriä. Pidetään pyykki siistin värisenä, niin ettei esim punaisten vaatteiden sekaan laiteta mustia väriä päästäviä eikä vaaleiden joukkoon ponaisia väriä päästäviä, mutta punaisen voi pestä mustien seassa, jos se ei ime itseensä materiaalinsa puolesta väriä tai jos se pesu tapahtuu vain poikkeustapauksessa näin ja yhdessä pestään vain vanhoja tummia vaatteita, jotka eivät enää värjää ainakaan harvoin yhdessä pestäessä. Päätös tästä on tehtävä joka kerta harkiten. Muistakaa myös laittaa pussittaa solmuun menevät ja herkät vaatteet pesupusseihin ennen pesua ja alentaa linkousnopeutta jos tarve, jos mukana on herkkä vaate! Poistakaa herkkä vaate koneesta ja lingotkaa loppuun vasta sen jälkeen.

Paljon jäi kertomatta, mutta näillä ohjeilla pääsee jo alkuun.

Vierailija
2/6 |
25.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuo multa onnistuvat, mutta silittää en osaa. Epäilen, että sillä saisi viimeisen silauksen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mulla yleensä ne vaatteet joiden hinta hirvitti ostaessa ovat myös palvelleet pisimpään hyvänä. 

Vierailija
4/6 |
25.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

1:n mainitsemien asioiden lisäksi pitää huomata ja tunnustaa itselleen se, että vain hyvälaatuiset - ja samalla myös vähintäänkin kohtalaisen hintavat - vaatteet pysyvät siisteinä ja kestävät kauan.

Esimerkiksi hyvälaatuisesta villakankaasta valmistettu ja käyttäjän mittoihin sopiva miesten puku kestää hoidettuna ja kohtuullisesti käytettynä helposti 10 - 20 vuotta.

Vierailija
5/6 |
25.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa mieltä, laatu näkyy käytössä ja huollon helppoudessa. Silittäminen on myös tärkeää, se sulkee kuidun hyvin ja saa vaatteen näyttämään huolitellulta. Silittäminen hyvällä raudalla on itse asiassa aika kivaa, tuoksuu hyvälle ja on rentoa, lämpöistä puuhaa  :)

Vierailija
6/6 |
25.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päällimmäiset työvaatteet (hameet, neuleet) pysyvät siisteinä  ja raikkaina kun ripustaa henkariin ja ulkoilmaan tuulettumaan heti töistä tultua. Ulkoilman kosteus oikoo usein myös rypyt.

Pesu aina ohjeen mukaan, ei kylmällä eikä liian kuumalla vedellä. Arat vaatteet nurin käännettyinä ja mahdollisesti pesupussissa.

Pesun jälkeen kuivunut vaate myös hetkeksi ulos kostumaan. Sen jälkeen silitys, jos on vielä tarpeen.