Mitä mieltä, jos vaukku mukana luennolla?
Jos siis istuu oven vieressä, että pääsee nopeasti ulos =)
Kommentit (21)
Mitä mieltä jos haukku tai vaikka mummo mukana? Eihän se kovin asiallista ole. Sorry ei sympatiaa moiselle organisointikyvyttömyydelle.
Mikä ihmeen vaukku? Vauva?
No.. ei kovin suotavaa. Vaikka vauva olisi hiljaankin, voi se hermostuttaa muita. Ainakin minä ikään kuin koko ajan odotan, että rupeaa ääntelemään. Pienekin satunnainen kitinä ärsyttää, ei vain suora huuto.
Jos vauva todellakin nukkuu koko luennon ajan eli on sen verran iso, että päiväuniajat ovat täysin vakiintuneet, niin siinä tapauksessa minusta ok.
Ensin opiskelut loppuun, sitten vakituinen työ ja sitten vasta perhe.
Eli jos viet vauvan luennolle, se ei vain sovi. Kun eihän sille voi laittaa teippiä suun eteen.
Ei, ei, ei ja vielä kerran missään nimessä EI! On äärimmäisen itsekästä tunkea luennoille lapsen kanssa. Siinä pilaa muiden opiskelun, eikä kuitenkaan itsekään voi keskittyä kunnolla. Se, mikä vanhemmalle on "ihan hiljaa", on muille luennolla oleville jatkuvaa tuhinaa, yninää ja äännähtelyä. Lisäksi se lapsen vanhempi kuitenkin tarkkailee lasta, ja kääntyilee ja liikuskelee ja hyssyttelee itsekin. Muiden keskittyminen herpaantuu jatkuvasti, ja pahimmillaan koko luennon asia menee ihan ohi. Puhumattakaan siitä, että se vanhempi ei kuitenkaan välittömästi poistu koko loppuluennon ajaksi siitä ekasta äännähdyksestä, kun "ei se välttämättä ala heti itkemään, kunhan vähän tuhisee". Siinä sitten yrität opiskella pelko persiissä milloin se rääkynä alkaa.
EI! Älä ole itsekäs. EI!
Luennot ovat toisten työpaikkoja.
Jos et löydä lastenvahtia, et voi mennä sinne vauvan kanssa.
Ja jos sinä viet vauvan luennolle, niin mitä jos niin alkavat tehdä muutkin?
Ei.
Vierailija kirjoitti:
Ensin opiskelut loppuun, sitten vakituinen työ ja sitten vasta perhe.
Eli jos viet vauvan luennolle, se ei vain sovi. Kun eihän sille voi laittaa teippiä suun eteen.
Tai jossakin muussa järjestyksessä. Minä hankin ensin vakituisen työn ja perheen, sittemmin opiskelut. Tässäkään mallissa ei ole tarvinnut viedä vauvaa luennoille. Valmistuessani ensi vuonna vauva on 17.
Vauva laukussa?
Laukkuvauva?
Haukkuva vauva?
Vauvakoira?
Mmmmikä...?
Naukku lennolla? No juu, se kyllä sopii jos koneessa on tarjoilua. Luennolla nounou.
Itselläni oli vauva graduvaiheessa ja otin sen mukaan seminaareihin usein. Kysyin kaikilta osanottajilta ja tietysti vetäjältä, onko tämä ok.
Kuulemma oli ja hyvin meni. Tietysti voi nyt ajatella, että eivät kehdanneet sanoa, ettei sovi.
En kuitenkaan katso, että olen vastuussa asiasta sen jälkeen kun jokaiselle on suotu mahdollisuus sanoa mielipiteensä. Jos aikuinen ihminen ei osaa ilmaista itseään, ei ole minun ongelmani.
Yksikin vastakkainen näkemys olisi riittänyt, en olisi tuonut. Seminaari on tietysti eri tyyppinen tilanne kuin luento.
Ei ikinä jos vauvasta kyse.
Yhdessä kokouksessa oli äiti vauvan kanssa joka oli kyllä ihan hiljaa muuten, mutta äänekkäästi lutkuttaen imi rintaa ja päälle pasko mojovat hajut.
Itsellä kaksi lasta mutta kyllä ärsytti eikä jäänyt kokouksesta paljon muuta mieleen.
Periaateessa ei ja ei ainakaan säännöllisenä ratkaisuna lapsenhoitoon. Eli luento on aikuisille ihmisille ja hiljaisuutta vaativa tilanne.
Vauvasta ei ikinä ihan varma voi olla. Totta kai kaunis ajatus, että säntää ulos heti, mutta käytännössä tuskin toteutuu.
Todellisuudessa vauva ehtii vääntelehtiä, kitistä ja vähintään ynistä ärsyttävästi vaikka kuinka kauan ennen suoraa huutoa.
Ja mikään vauvavihaaja en ole, itselläni on kolme lasta. Yliopisto ei vain ole vauvanhoitopaikka.
Yhdellä kurssilla oli äiti, jolla oli aina mukana n. puolivuotias vauva.
Suurimman osan ajasta kyllä nukkui, mutta heräilyvaihe aiheutti häiriöitä. Ei niinkään vauvan äänien takia, vaan hulluna hosuvan äidin.
Eli suhtautuisin varsin epäilevästi tähän järjestelyyn. Itseäni ei niinkään häirinnyt, koska olen varsin keskittymiskykyinen. Sen sijaan moni muu valitti.
Tosin ei itse äidille, mikä on minusta säälittävää. Tavallaan ansaitsivat häiriön, kun eivät uskaltaneet suutansa avata.
Vierailija kirjoitti:
Itselläni oli vauva graduvaiheessa ja otin sen mukaan seminaareihin usein. Kysyin kaikilta osanottajilta ja tietysti vetäjältä, onko tämä ok.
Kuulemma oli ja hyvin meni. Tietysti voi nyt ajatella, että eivät kehdanneet sanoa, ettei sovi.
En kuitenkaan katso, että olen vastuussa asiasta sen jälkeen kun jokaiselle on suotu mahdollisuus sanoa mielipiteensä. Jos aikuinen ihminen ei osaa ilmaista itseään, ei ole minun ongelmani.
Yksikin vastakkainen näkemys olisi riittänyt, en olisi tuonut. Seminaari on tietysti eri tyyppinen tilanne kuin luento.
Tajuan pointin vierittää vastuu "aikuisille ihmisille", mutta vähän kyllä itsekästä ja tilannetajutonta muita kohtaan. Ja tiedät varmaan, kuinka sopimatonta on ajaa lapsi pois, vaikka siihen olisi aihettakin. Harva siinä haluaa käsiään liata, ja siihen ehkä luotitkin. En ole ihan varma yliopiston seminaareista, mutta siinä on kuitenkin porukka nähnyt hemmetisti vaivaa ja elää sellasta siihenastisen elämänsä tähtihetkeä, että ei olisi kyllä itsellä pokkaa aiheuttaa pienintäkään riskiä. Tai sitten todellakin auditorion perällä oven vieressä.
Entä mitä mieltä jos luennolla on vaukku & masuasukki?
Anteeks, mut mikä helvetti on vaukku?