Pullip meni heti rikki-korvataanko?
11v sai perjantaina Pullip-nuken jota on nyt viikonlopun kuvaillut. Ja nyt on kaula poikki. Nukkea ei ole kaltoin kohdeltu eikä tiputettu. Onko myyjällä korvausvelvollisuus?
Kommentit (11)
Pitäisiköhän sitä tiedustella siltä myyjältä? Miten kukaan täällä voisi sen tietää. Äly hoi.
Kiitos hei asiallisista ja ystävällisistä vastauksista ❤️
Ai ihan itsestäänkö se sitten on mennyt rikki? Tuskinpa sentään.
Tiedätkö sä edes mistä tässä puhutaan? Ilmeisesti et.
Ap ei ilmeisesti tiennyt ettei av:laisilla ole varaa pullipeihin?
Ap, varmastikin tarkastitte nuken sen saatuanne. Oliko se ehjä silloin? Jos oli ja nyt on rikki, niin kyllähän se on rikkoutunut tavalla tai toisella teillä. Eihän sellainen voi myyjän vastuulla olla, eihän?
Paitsi jos se on keräilynukke kuvauksia varten niin kyllä voisi olettaa kuvauksia kestävän?
Vaikea kuvitella, että kaulan katkeaminen johtuisi materiaalivirheestä, jolloin myyjä olisi vastuussa. Paitsi jos on ostettu yksityishenkilöltä, jolloin myyjän vastuu loppuu kaupantekoon.
En usko että korvaa. Nukke on tarkoitettu siihen että se seisoo paikallaan ständissään hyllyssä. Sitä ei ole tarkoitettu kuvaamiseen ja muuhun vääntelyyn joten taidat joutua ostamaan itse uuden kehon.
No mistä te sen ostitte ja mitä kaupan ostoehdot sanovat? Yksityishenkilöiden välisissä kaupoissa ei ole takuita, nukke on ollut ostettaessa ehjä ja myyjän vastuu loppuu siihen.