Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Touhula päiväkodit syksy 2017

Huolestunut äiti
14.09.2017 |

Lapseni on hoidossa Järvenpään Touhulassa. Välillä huolestuttaa jättää lasta päiväkotiin, kun aamupalalla yksi hoitaja ja 12 lasta! Isommat juoksee ympäri huonetta kun toiset vielä närppivät, kukaan ei ole "komentamassa", pienemmät jää jalkoihin, joku itkee nurkassa, joku heittelee legoja. Missä kaikki "kuri", auktoriteetti, säännöt jne. on. Ymmärrän että hoitajina on paljon nuoria tyttöjä joilla ei kokemusta ole.
Ja joka aamu se sama klimppinen kaurapuuro. Lapseni on myös syksyn aikana lakannut syömästä päiväkodissa, lapsi joka ennen söi kaikkea, ei nyt syö mitään, koska kaveritkaan ei tykkää, on pahaa ja ei tarvitse vaan ruoan saa viedä pois. Sitten tuputetaan näkkäriä. Olen pyytänyt että hoitajat voisivat "hieman pakottaa" lastani syömään, mutta kun eihän se ole oikein. Syöhän se näkkäriä! Lapsi tulee nyt kotiin ja syö koko päivän edestä, valtavia annoksia. Ei siinä, kyllä minä lapselleni ruokaa annan!
Tänä syksynä lapsen aloituksen jälkeen on hänellä ollut jo 5 eri hoitajaa ryhmässä!
Se että tilat ovat uutuutta hohtavat ja hienot, on pelejä ja leluja, ei poista lapsen etua. Tilat ovat mielestäni kauhean askeettiset ja huoneista puuttuu lämpö. Lapseni joutuu nukkumaan lattialla, koska kaappisänky ei ole turvallinen!!! Mitä? Miksi ostaa ja hankkia sellaisia sänkyjä, jotka eivät ole turvallisia? Vanhat kunnon pukkisängyt ovat turvallisia niin pienille kuin suurillekin! Sinne pesään on mukava nukahtaa... vaikka hoitajat päivistä kertovatkin, olisi mukavaa jo edellisenä päivä/viikkona tietää mitä on tulossa! En myöskään ole nähnyt kuin muutaman "taideteoksen" ryhmän seinällä. Vaikka painotus on liikunnassa, olisi myös kädentaidot hyvin tärkeitä.
Henkilökunnan työvuorot menevät miten sattuu ja työpäivien vaihtelevuuden takia, voi olla, etten näe lapseni omia hoitajia moneen päivään? Jos meno ei muutu niin otan lapseni pois ja järjestän hoidon jollain muulla tavalla!!!
Olen huolestani johtajalle ja työntekijöille maininnut, mutta ilmeisesti raha on se mikä ratkaisee :(

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
19.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikäli olen ymmärtänyt, niin Touhula on yritys. Se on ketju, joka pyrkii saamaan osansa varhaiskasvatuksen rahoista. Näin yritykset toimivat - niiden tulee tuottaa voittoa omistajilleen.

Kunta järjestää päivähoitoa osana palveluitaan kuntalaisille. Järvenpään naapurissa Keravalla on monta yksityistä päiväkotia Touhulan lisäksi. Löytyy esim. montessoripäiväkoti, liikuntapäiväkoti tai taidepäiväkoti. Näitä pyörittävät yhdistykset. Erona Touhulaan on se, että niiden tehtävä ei ole tuottaa voittoa (ylikansalliselle) firmalle, vaan kattaa toiminnan kulut. Päiväkodeissa on hyvä henki ja aidosti tärkeästä työstään kiinnostunut henkilökunta.

Järvenpään päiväkodin väki tekee varmasti parhaansa niillä resursseilla, joita heillä on. Mutta kuten sanottu, yrityksellä on yrityksen vaatimukset ja kuulostaa siltä, että henkilökunnalta revitään enemmän kuin kuuluisi.

Suomalainen varhaiskasvatus on huikean hyvää. Meillä on koulutetut opettajat ja hoitajat. Itse olen huolestunut, jos (tämäkin) toiminta rapautetaan voittoa tavoittelevien yritysten mukaantulon seurauksena. Kaiken ei tarvitse tuottaa rahaa, päiväkodit tuottavat meille tulevaisuutta.

Kiitos kaikki taitavat, kivat ja motivoituneet suomalaiset varhaiskasvattajat. Meidän lapsemme ovat hyvissä käsissä.

Vierailija
2/17 |
19.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oulussa Touhula laajenee voimakkaasti ja osti viime vuonna pienemmän lastenhoitopalveluita tuottaneen yrityksen. On mennyt hoidon taso reilusti alas päin Touhulaan liittymisen myötä: henkilökunnan vaihtuvuus esimerkiksi. Ja se, ettei uudet hoitohenkilöt oikein ota kontaktia meihin vanhempiin, eivät ole samalla tavalla kasvatuskumppaneita vaan etäisyyttä ottavia. Aiemmin oli pieni päiväkoti ja perheenomainen ympäristö, jossa oli aina vastassa tuttu hoitaja. Nyt lapsia on otettu saman tien maksimimäärä, raha ratkaisee. Ärsyttää miten mahtava pieni päiväkoti tuhottiin Touhulan toimesta. Miten tällaisen ketjun annetaankin rynniä tuhoamaan lastenhoitopalvelut?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
30.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko kenelläkään hyviä kokemuksia Touhula sta? Kunnalta ei vapaata paikkaa ole, Touhula näyttää ainoalta realistiselta vaihtoehdolta. Pelottaa jo etukäteen

😰

Vierailija
4/17 |
19.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko aloittajan tarkoittama päiväkoti Järvenpään Kurkiaura?

Onko kenelläkään kokemusta millaista siellä on nykyään?

Vierailija
5/17 |
19.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko kysellyt Järvenpään yksityisistä palvelusetelipäiväkodeista? Ei pitäisi tulla kalliimmaksi kuin kunnallinen. Entäs pph?

Vierailija
6/17 |
13.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

Kurjaa kuultavaa, mutta tämän päivän varhaiskasvatusta. Itselläni takana 10 vuotta päiväkodissa kunnalla ja oli päiviä kun olin yksin aamupalalla  jopa 16 lapsen kanssa. Johtaja tiesi asiasta, vanhemmat näkivät, mutta oli vain pärjättävä siihen asti kun seuraava tuli töihin.  Aamupalakärryn toi ja haki joko naapuriryhmän kasvattaja tai laitoshoitaja, joskus jopa keittäjä. Päiväkodeissa lasketaan koko talon kokonaismäärä ja se suhteutetaan kasvattajiin, sitten vasta otetaan sijaisia. Iltapäivällä heti ulos välipalalta, jolloin lapset yhteisvastuulla. Enää en työskentele päiväkodissa, vaan toimin yksityisenä lastenhoitajana perheen kotona. Päiväkotiin en enää lähtisi. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
18.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onko kenelläkään hyviä kokemuksia Touhula sta? Kunnalta ei vapaata paikkaa ole, Touhula näyttää ainoalta realistiselta vaihtoehdolta. Pelottaa jo etukäteen

😰

Keravan touhulasta olen kuullut hyvää, taitaa tosin olla ihan täysi paikka. Kysele sieltä

Vierailija
8/17 |
06.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin kävi myös Jyväskylässä kun ostivat Aarresaari päiväkodit 😣

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
13.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onko aloittajan tarkoittama päiväkoti Järvenpään Kurkiaura?

Onko kenelläkään kokemusta millaista siellä on nykyään?

Tätä mietin myös. Kenelläkään kokemuksia kyseisestä päiväkodista?

Vierailija
10/17 |
27.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
27.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Artikkeli näyttäisi olevan vain tilaajille. Mistähän siinä on kysymys?

Vierailija
12/17 |
27.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tästä olis kyllä kivaa kuulla tarkemmin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
27.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lahtelaisia paikalla?

Vierailija
14/17 |
09.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avin selvitys käynnissä. Touhula kiistää tietysti kaiken kuten aina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
29.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko avin selvitys missä vaiheessa?

Vierailija
16/17 |
29.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli aikoinaan lapset pari vuotta Touhulassa ja sen aikana jouduin tekemään 3 valitusta. Sitten riitti ja siirryimme kunnalliseen päiväkotiin.

Tiedän, että sielläkin on suuret ryhmäkoot, mutta koskaan ei ole vielä tullut tilannetta vastaan, että 1-vuotiaat on nostettu päiväunilta pihalle, kun ei ole tarpeeksi hoitajia (Ulkona eri mitoitussuhde) tai kaikille ei olisi riittänyt lounasta.

Vierailija
17/17 |
28.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän 1,5v oli Järvenpään kurkiaurassa ja oltiin tosi tyytymättömiä hoitoon. Lapsi ei ollut kun osan viikosta hoidossa ja joka toiken kerta,kun menin lasta hakemaan niin hänellä oli kakka vaipassa ja hoitajat eivät muka olleet huomanneet vaan käskivät itse vessaan pesemään ja vaihtamaan vaippaa. Pesupaikka oli karmeassa kunnossa,siellä oli kakkaa hanoissa ja lavuaarissa,ilmeisesti muutkin vanhemmat saivat itse vaihtaa vaipat vaikka lapsi haettiin joka kerta ajoissa ennen kuin sovittu hoitoaika olisi edes loppunut. Lisäki kun lapsemme ei ollut kuin osan päivästä hoidossa,niin hakiessa OMA hoitaja jolle lapsi oli vietäessä luovutettu ei muistanut, että lapsi ei ollutkaan esim. aamulla retkellä tai jumpassa tms. Vaan joka päivä hakutilanteessa samat kuulumiset ja tekemiset oli paikalla tai ei ! Joka päivä sanottiin, että ei ole syönyt ja he eivät pakota syömään. Kotona sitten syötiin koko päivän edestä. En voi suositella kenellekkään ko.päiväkotia. Asia vietiin johtajalle mutta käytännöt eivät muuttuneet, mutta johtaja kylläkin ja hoitajat sitäkin enemmän.