6-vuotiaan kaverisynttärit
Lapsella on kohta synttärit ja on jo useamman kuukauden puhunut vain synttäreitä ja ketä kutsuu ym.
Meillä on nyt tosi raskas elämänvaihe (rakennetaan taloa) ja tuntuu että voimavarat ei oikein riitä kymmenpäisen lapsilauman kaitsemiseen.
Otetaan vastaan vinkkejä, joissa vanhemmat pääsee helpolla ja lapsella on silti kivat juhlat.
Kommentit (13)
Sanot että tänä vuonna ei juhlita synttäreitä, eikä ehkä sen jälkeenkään. Pitää sitten aikuisena synttäreitä jos haluaa. Saa ainakin sellaiset jotka itseä miellyttää.
Ehdottaisin jotain metsämörriretkeä ja makkaranpaistoa, mutta syksyllä on niin epävakaata sään suhteen, että sitten pitäisi kyllä olla varasuunnitelma sateen varalta.
-yksillä synttäreill meidän seurakunnan nuorisotyöntekijä järjesti ohjelmaa leirikeskuksessa
-kerran tein kimpan samanikäisen kaverin äidin kanssa yhteissynttäreistä hoplopissa.
-keilahallille keilaamaan ja sipsiä.
-läheinen nuorisotalo varattiin ja siellä niitä pelejä.
-paikallinen urheiluhalli, painimattoja yms puuhaa.
Sano että vain 5 vierasta ja viet elokuviin ja pitsalle.
Anna pitää yökylä, pelailla ja katsoa elokuvaa pyjamassa ja syödä sipsiä.
Kotona halloween-tarjoilu ja pimeällä pihalla aarteenetsintä.
Joku Hop Lop -tyyppinen juttu on hyvä. Tai joku muu taho joka järjestää valmissynttäripaketteja; niitä on nykyään paljon, tai riippuu tietysti missä asuu.
Ollaan syksyllä ja talvisinkin menty metsään paistamaan makkaraa, säässä kuin säässä. Todellakin viety kakku metsään mukaan, onhan siinä haastetta, mutta kaikki on onnistunut loistavasti. Muksut on ihanan joustavia.
Jos ei jaksa tuommoistakaan, niin sitten jotain ostopalvelua: hoplop, keilaus, uimaan..?
Ehkä vähemmän vieraita?
Me tehtiin diili 6 vuotiaan tytön kanssa kun kaverisynttäritilanne oli meille tosi huono. Tyttö sai valita kaverisynttärit tai lintsireissu niin, että pääsee siskon kanssa kaikkiin laitteisiin mihin pituus riittää. Valitsi lintsin ja päästiin helpommalla. :)
Jos tytölläni ei olisi siskoa pienellä ikäerolla olisin antanut valita lintsille yhden kaverin mukaan, jonka olisin maksanut.
Se on vain yksi päivä. Lapsi on todennäköisesti syytön talonrakennukseen, joten miksi rankaisette häntä?
Kiitos kaikille kommenteista. :)
Löysimme nyt kodin läheltä hyvän vaihtoehdon, jossa itse tarvitsee hoitaa paikalle vain tarjoilut ja juhlasankari ja kaikki loppu ohjelma ja siivoukset ym. on hoidettu järjestäjän puolesta.
Helpotti stressiä huomattavasti. Nyt tarvitsee enää itse järjestää sukulaisille kahvitus.
Ap
Ja kotona pidettävät jutut ei oikein onnistu, kun asumme pienessä tilapäisasunnossa raksaamisen ajan.
Ap
Hop lop, tai muu ulkoistettu malli