Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia isostavillakoirasta

Vierailija
29.08.2017 |

Onko siis kellään kokemuksia isostavillakoirasta? Rotu kiinnostaisi, mutta hyvin vähän löytyy tietoa. Onko paljon eroavaisuuksia esim. kääpiövillakoiraan verrattuna?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdellä ystävälläni on isovillakoira ja on aivan ihana. En tosin sen tarkemmin osaa rodusta sanoa

Vierailija
2/6 |
29.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla on isovillakoira uros. Pienistä villoista en osaa sanoa paljonko eroaa, kun ei ole itsellä ollut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

mulla on isovillakoira uros. Pienistä villoista en osaa sanoa paljonko eroaa, kun ei ole itsellä ollut.

Voisitko kertoa hieman minkälainen sinun isovillakoirasi on? Hyviä/huonoja puolia rodusta?

Vierailija
4/6 |
29.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ärsyttäviä! Tarttuvat sukkiin ja silleen. Pölynimuri käyttöön ennen kuin kasvavat isoiksi!

Vierailija
5/6 |
29.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Villakoirat yleisesti ovat älykkäitä, aktiivisia ja liikunnallisia koiria, joiden turkkia on pakko trimmata ja pestä edes jossain määrin säännöllisesti. Turkin pituuden voit itse valita, eli sikäli sopii joka makuun. Olen kuullut, että isovillakoiran voi kouluttaa mihin tahansa muuhun tehtävään paitsi suojelukoiraksi, koska on niin avoin luonteeltaan.

Facebookissa on isovillakoiraryhmä, josta kannattaa kysellä. Suljettu, mutta pääset jäseneksi ilman omaa koiraa.

Vierailija
6/6 |
29.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isovillakoira on aktiivinen ja toimelias, kääpiövillakoiralla se menee helposti jo hermostuneisuuden puolelle. Molemmat kiintyvät hyvin syvästi omistajaansa, pääsääntöisesti haluavat miellyttää ja siksi oppivat helpolla. Molemmat ovat aika herkkähaukkuisia, mutta eivät aggressiivisia. Ei niillä kauheasti luonne-eroja oikeastaan ole, erinomaisia seurakoiria.

Turkinhoito on se asia, mitä kannattaa miettiä tarkkaan, ennen koiran hankintaa. Pienen koiran turkki on huomattavasti nopeampi laittaa, kuin kolme kertaa isomman. Kuulostaa itsestäänselvyydelle, mutta kun juuri tuota ihmiset eivät vain tahdo ymmärtää. Isovillakoiran turkinlaittoon täytyy oikeasti varata aikaa ja intoa (vaikka pitäisi sen lyhyenä!) tai vaihtoehtoehtoisesti olla valmis maksamaan siitä. Kannattaa kysäistä joltain lähiseudun trimmaajalta, paljonko kustantaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan seitsemän