Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten te muut 25-30-vuotiaat pukeudutte?

Vierailija
27.08.2017 |

Olen 25-vuotias ja oma tyylini on tällä hetkellä aivan hukassa. Sain juuri ylennyksen, jonka vuoksi tämä asia alkoi taas vaivaamaan. En vain osaa löytää itselleni sopivia vaatteita. Olen jämähtänyt 18-vuotiaan itseni tyyliin; pillifarkut ja isot neuleen/collegepusakat. Nyt pitäisi alkaa pukeutumaan kuin aikuinen, kun joudun esiintymään töissä ja vierailemaan alihankkijoilla. Olen ihan normaalikokoinen 163cm ja 54kg eli ei tarvitsisi hautautua neuleisiin.

Kaipaisin jotain inspiraatiota. Blogeissa on niin ihme virityksiä, ettei ne tunnu yhtään omalta. Millaisia vaatteita teillä on? Saa laittaa ihan linkkejä, jos jollain on aikaa vaivautua.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sitä mieltä että jokainen saa pukeutua sellaisiin vaatteisiin jotka tuntuvat itsestä hyviltä. Ei toisten mielipiteistä tarvitse välittää =)

Oma tyylini on usein , perusfarkut (ei kuitenkaan pilli / lökä) , kauluspaita , nahkatakki (pusakka tai pitkähelmainen) , lierihattu. Kotona vapaampi esim : collegehousut ja huppari tai pelkkä t-paita.

M26

Vierailija
2/3 |
27.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Farkut, t-paita/toppi ja huppari. Metallimusiikin ystävänä annan sen näkyä pukeutumisessa joten mustaa löytyy paljon, jokunen bändipaita ja niin eespäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok, collegepuserot eivät ole uskottavaa työpukeutumista jos työnkuvaan kuuluu esiintymistä ja asiakkaiden tapaamista.

Farkut: pillifarkut => siistit mustat suorat farkut

neule => yksivärinen kashmirneule

Siistit nahkakengät, takki ja siisti laukku. Simppeli kassi riittää (Longchampin Le Pliage on klassikko, mutta esim. siisti musta nahkalaukkukin on hyvä), mutta vanha reppu on ehkä syytä jättää vapaa-ajalle.

Perään joku kaulakoru (ei H&M:n rihkamaa vaan laadukas pukukoru/hopeakoru) tai vaikka kiva huivi.

Tästä voisi aloittaa. Eli et tee totaalista muutosta ainakaan heti vaan vähän päivität vaatteita joissa jo viihdyt aikuismaisempaan suuntaan. Samalla voit kokeilla ja sovitella muutakin, tärkeintä on uskaltautua tekemään asioita toisin kuin ennen. Vaatteiden laadun päivittäminen on vähintään yhtä tärkeää kuin mallien päivittäminen. Todennäköisesti ongelmaasi liittyy se että vakkarikauppasi eivät myy tarvitsemaasi tyyliä. Edessä on siis vaihto. Myönteistä on, että et jatkossakaan tarvitse kuin 2-3 luottovaatekauppaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi kahdeksan