Perikunta (äitini ja sisarukset) olivat jakaneet isäni tavaroita kun en ollut paikalla
Mm. äänilevyjä. Ei sillä, että haluaisin levyjä mutta on mielestäni törkeää jakaa noita tavaroita kysymättä minulta. Minut kutsuttiin kyllä mukaan illanviettoon, mutta jakotikaisuudesta ei ollut mitään puhetta. Lisäksi sisarukseni tietävät, että fyysisen sairauden takia minulle on vaikeaa osallistua ja en jää kotiin laiskuuden ja itsekkyyden takia, vaan lepäämään.
Sanokaa te, miten nämä hoidetaan asiallisesti. Meinaa kohta käydä perinteisesti, että pesänjaossa menee perheen välit. Haluan sen välttää, mutta mahdollisimman pian stopin tälle ylitsekävelylle.
Kommentit (6)
Normaali koti-irtaimisto on lesken.
Käyttäjä 6886 kirjoitti:
Normaali koti-irtaimisto on lesken.
Ei kai levyt ole normaalia koti-irtaimistoa? Huonekalut, astiat ja telkkari on.
Siis jaettu tavaroita ennen perunkirjoitusta? Öööö No on kyllä todella väärin.
Käyttäjä73154 kirjoitti:
Käyttäjä 6886 kirjoitti:
Normaali koti-irtaimisto on lesken.
Ei kai levyt ole normaalia koti-irtaimistoa? Huonekalut, astiat ja telkkari on.
Kyllä ne ovat ihan normaalia koti-irtaimistoa. Vainajan rannekello ei ole eikä esim. korut, mutta käytännössä kaikki muu erityisiä kerättyjä kokoelmia lukuunottamatta on lesken hallinnassa, ellei hän niistä halua luopua.
Vanhemmilla oli avioehto ja äidillä toinenkin asunto, niin talo eikä mikään muukaan ole lesken virallisesti. En tajunnut tätä tarkentaa. Kyllä hänellä niihin levyihin ja sellaiseen tietenkin mielestäni silti on oikeus tunnearvon takia. Taidan nyt kysyä sisaruksilta asiasta ensiksi. Ap
Mitäpä jos sanot suoraan, että voitaisko katsoa jatkossa nää jakamiset yhdessä.
Meillä isovanhempien irtaimistoa piti serkusten kesken mennä yhdessä jakamaan, mutta yksi meni päivää aikaisemmin jonkun asiantuntijan kanssa ja vei kaiken arvokkaan. Mitään en minäkään sieltä halunnut, mutta meni maku siihen ahneuteen.