Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko nää olla diabeteksen (esi)oireita?

19.08.2017 |

Oireina on kausittain esiintyvä jatkuva vessassa ravaaminen. ennen menkkoja oire on pahin mutta esiintyy joskus muutenkin. Lisäksi tuntuu, että kun yritän juoda vettä reippaasti niin se tulee melkein suoraan läpi ja vessassa juokseminen jatkuu vielä seuraavana päivänäkin. Öisin käyn poikkeuksetta ainakin kerran vessassa, joskus jopa enemmän.

Lisäksi jos syön ison aterian, jossa on paljon hiilareita iskee "ruokakooma" ja sen jälkeen viettää seuraavat pari tuntia sikeässä unessa. Olen aina luullut, että tämä on normaalia, koska ruuan jälkeiset päikyt ovat olleet aina tapana lapsuuden perheessäni.

Näiden oireiden Lisäksi saan helposti mustelmia.

Olen 26-vuotias, hoikka nainen, en tupakoi ja yritän pääsäänöisesti syödä terveellisesti. Makeat herkut ovat kuitenkin paheeni. Sukulaisista mummolla on 2.tyypin diabetes ja hänen isällään oli 1. tyypin. Mummo oli sairastuessaan erittäin ylipainoinen.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mittautat vaan verensokerisi. Sehän on helppo selvittää, onko diabetes vai ei.

2/5 |
19.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No niinhän se on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/5 |
19.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Janota ei kyllä yhtään. Itseasiassa varmaan kuolisin nestehukkaan jos en vain päättäisi, että nyt juon, sillä en ikinä tunne janoa. :D Vitutuksesta en osaa sanoa, välillä stressaa ja masentaa kyllä.

//edit: jaha kommentti johon vastasin, katosi?

4/5 |
19.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä aiheuttaa tyypin 2 diabeteksen? (tieteen näkökulma)

Tyypin 2 diabeteksen voi parantaa elämäntapamuutoksilla (eli myös ehkäistä) (tieteen näkökulma)

Mitkä ruoat aiheuttavat insuliiniresistenssiä (tieteen näkökulma)

Vierailija
5/5 |
19.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä tarkkaan paljonko juon (esim. teetä) päivässä. Aika monta kuppia menee. Osa teestä menee hikoiluun ja osa nupin toimintaan. Tulee hirveä pääkipu, jos juo liian vähän. Sitten tulee tietysti myös suonenvetoja. :I Minulla tuli ennen monen vuoden ajan väsymyskohtauksia ja piti levähtää hiilaripitoisen ruoan jälkeen (esim. peruna ja lasagne). Enää ei tule yhtä pahoja väsymyskohtauksia, koska hemoglobiini ja veriarvot yleensä ovat parantuneet. Luulen, että väsymys saattoi johtua osittain tuosta mutta en ole täysin varma. Pitää syödä pieniä annoksia hiilaria. Minulle riittää hyvin 1 iso peruna aterialla. Voi olla, etten edes jaksa koko perunaa. Riippuu tietysti myös siitä miten nälkä on.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kahdeksan