Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko lapsesi ollut kuraattorin yhteydessä, mitä hyötyä olet kokenut ko. Henkilöstä lapsen vuoksi?

Vierailija
15.08.2017 |

....

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävi juttelemassa kahden muun tytön kanssa. Aloite toisen tytön äidiltä, koska kolmas tyttö kiusasi ja syrji ja aiheutti ikäviä tilanteita. Ei ollut mitään hyötyä. Kiusaajan tekoset lakaistiin maton alle.

Vierailija
2/4 |
16.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anteeksi mitä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
16.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tosi henkilökohtaista, kuka kuraattori ottaa asiakseen ja hoitaakseen ja kuka vain vaientaa ongelmat. Ihan niinkuin lastenneuvolassa terveydenhoitajat tekevät persoonallaan töitä. Auttaakseen he siellä ovat, mutta kaikilla ei kemiat ja toimintatavat natsaa, silloin on oikeus vaihtaa työntekijää. Muistakaa aina, että te olette Asiakkaita, ette Potilaita. On oikeus saada palvelua ongelmaansa ja kunnalla on velvollisuus sitä tarjota.

Vierailija
4/4 |
16.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttavaperheen vanhemmille kuraattori oli soittanut koulusta ja arvostellut kodin sääntöjä, esim. kotiintuloaikaa liian tiukaksi. Teini oli näet mennyt kuraattorille itkemään, kun ei saa iltayhteentoista olla ulkona. Kuraattori sitten tunteella mukaan asiaa "hoitamaan".

Suurin osa on varmasti ammattimaisia, mutta sitten on näitäkin, jotka tekee työtään vähän liian sydämellä eivätkä ymmärrä, että kasvatusvastuu ja -valta on kodilla - ei kuraattorilla.