Onko teidän ekaluokkalaiset tykänneet olla koulussa?
Torstaina alkoi koulu ja molempina päivinä ollut koulu klo 12 saakka, jonka jälkeen tyttö menee ip-kerhoon ja on siellä klo 16 asti. Lapsi on ollut tosi hiljainen ja kiukkuinen eilisestä saakka. Ei yhtään tykkäis olla siellä iltapäiväkerhossa ja kaveritkin menivät rinnakkaisluokalle, eikä näe heitä kuin aamuisin, koska välitunnit eri aikaan!
Harmittaa tosi paljon lapsen puolesta. Hän haluaisi mennä koulusta suoraan kotiin, mutta matkaa on n.2 km ja kauheasti suojateitä matkalla. Ja täällä autot ei todellakaan anna tietä.. Miten teillä?
Kommentit (20)
Ip kerhot on yleensä sellaisia, ettei lapset niissä viihdy.
Mikä niissä ip-kerhoissa sitten on vikana? Mietin vaan omaa lastani joka aloittaa ensivuonna koulun.
Lapset ovat yleensä jo väsyneitä koulun jälkeen. Ip-kerhot ovat meluisia, paljon väkeä, väsyneitä lapsia, pakkomeininkiä, ajan tappamista. Odottelua, koska pääsee kotiin.
Kukaan tietämäni lapsi ei ole koskaan tykänny ip-kerhosta. Kotona on kivempi olla, koska saa olla rauhassa ja olla omassa kodissa, ei ylimeluisassa ja väsyneessä lapsiryhmässä.
Mikä tutkinto näillä ip-kerhon ohjaajilla on? Vai onko niillä mitään?
Olen kotiäiti ja se mitä olen noita ip-kerhoja väkisinkin nähnyt (esim. hakiessani eskarilaistani klo 13 joka arkipäivä koululta, jossa oli jo ip käynnissä), niin ei mitään ohjattua toimintaa, näyttänyt vain ajan tappamiselta ja hengailulta kylmällä koulun pihalla. Ohjaajat jutteli keskenään ja lapset vain hengasivat pihalla ilman mitään järkevää tekemistä. Ihan kammottavaa. Kaukana laadukkaasta hoidosta. Ihan säilöpaikkoja on.
Parempi kotona.
Vierailija kirjoitti:
Mikä tutkinto näillä ip-kerhon ohjaajilla on? Vai onko niillä mitään?
Niillä ei tartte olla mitään tutkintoa. Voivat olla esim. palkattomia harjoittelijoita, joilla ei ole koulutusta saati työkokemusta.
Mun lapsen ip-kerho tekee retkiä, leipoo ja askartelee. Kaverin lapsen ip-kerhossa on vain 10 lasta, alueella on niin paljon tarjontaa. Vaikuttavat tyytyväisiltä. Mutta ehkä se on tuurista kiinni.
Yksi lapseni kavereista muistelee edelleenkin kammolla iltapäiväkerhoja. Vaikka on jo teini. Kertoo kuinka ikävää oli olla pakkasessa, jalat jäässä, väsyneenä, kun mieli teki vain mennä omaan kotiin tekemään omia juttuja. Itki äidille monta kuukautta, ennen kuin äiti suostui lopettamaan ip kerhon talvella. Ja muistelee sitä, kuinka ihanaa oli lähteä koulusta suoraan omaan kotiin eikä tarttenu jäädä tappaa aikaa ip kerhoon.
Ne koululaisten päivät on tosi pitkiä, jos ovat vielä ip kerhon siihen päälle. Jaksaisitteko itse?
Vierailija kirjoitti:
Mun lapsen ip-kerho tekee retkiä, leipoo ja askartelee. Kaverin lapsen ip-kerhossa on vain 10 lasta, alueella on niin paljon tarjontaa. Vaikuttavat tyytyväisiltä. Mutta ehkä se on tuurista kiinni.
No, oli tässäkin ip kerhossa (jossa eivät tee mitään ohjattua, möllöttävät vain pihalla) niin hienot esitteet ja julisteet koulun seinällä. "Laadukasta ohjelmaa lapsille ip kerhossa, on luovaa liikuntaa ja metsäretkiä" ja totuus oli niinku ihan eri omin silmin koko vuoden nähtynä. Luova liikunta oli siis se, että lapset koulun välkkäpihalle ja ohjaajat eivät ohjaa yhtään mitään eivätkä juuri edes puhu lapsille. Metsässä käytiin kerta syksyllä ja kerta keväällä.
Meillä lapsi (tokaluokkalainen) on koko kesän odottanut, koska ip taas alkaa. Syynä kaverit, majanrakentamiset, fudiksen ja sählyn peluu, kivat askartelut, retket lähimetsään yms. Ilmeisesti iltiksissä on eroja. :)
Jos lapsi itse haluaa mennä koulusta suoraan kotiin, niin anna mennä. Jos työn puolesta mahdollista, niin ole puhelinyhteydessä lapseen matkan ajan ja varmista että pääsee kotiin jne. Itsenäistyy kyllä tosi nopeasti. Ja kun sen muutaman kerran tekee niin alkaa jo helpottaa.
Kannattaa ihan rauhassa katsella, miten tilanne kehittyy. Alku on aina stressaavaa ja hankalaa. Meillä ainakin lapset viihtyivät ip-kerhossa alkuhankaluuksien jälkeen, kun alkoivat saada kavereita sieltä. Onhan tuo iso muutos lapselle.
Olisiko mahdollista tehdä kompromissi, ja lapsi lähtisikin ip:stä kotiin vaikka klo 14? Ei olisi niin pitkä iltapäivä yksin, ja ip-paikka säilyisi, jos tuntuukin, että ei vaikka syyspimeiden tullessa uskallakaan olla kotona.
Ihan luonnollista olla kiukkuinen ja väsynyt;monta ihan uutta asiaa lyhessä ajassa. Varmasti helpottaa kun rutiinit syntyvät ja saa kavereita. Kurjaa, että kaikki kaverit menivät eri luokalle, miten koulun puolesta ei yhtään tätä ajateltu?
Sitä minäkin äimistelin että miten kaikki kaverit menivät eri luokalle. Olisiko noista saanut esittää toiveita reksille tms silloin kun luokat jaettiin? Esikoinen siis kyseessä ja vähän pihalla olen vielä. Ei ollut vanhempainillassa tai muussakkaan mitään puhetta silloin. - Ap
Poika kysyi voiko ottaa välivuoden? On kuulemma jo niin rankkaa.
Meillä eskarissa sanottiin, että voi esittää toiveita kouluun, ja että sielläkin vähän katsovat,että esim pahimmat riitapukarit eivät menisi samalle luokalle.
Vierailija kirjoitti:
Mikä niissä ip-kerhoissa sitten on vikana? Mietin vaan omaa lastani joka aloittaa ensivuonna koulun.
no ei mikään jos on hyvät kaverit ja kivat tilat, tottakai ohjaajakin vaikuttaa mutta ei niin paljon. meillä kaikki lapset viihtyneet hyvin, leikkineet kaveriporukassa aina neljään asti vaikka kl 14 oli lupa lähteä kotiin (minne tuli aikuinen kl 15-16 välillä). Sitten illalla vietettiin kotona laatuaikaa perheen kesken tai harrastettiin kun kaveritarve oli täytetty ip:ssa. Kaikki lapseni ovat tosi sosiaalisia ja isot kaverijengit, kiusaamista yms. ei ole havainnut juurikaan.
Joillakin menee pidempään että sopeutuu ja löytyy kaveri. Relaa.. tänään vasta toinen päivä takana. :)